Süre                : 2 Saat 24 dakika
Çıkış Tarihi     : 20 Nisan 2012 Cuma, Yapım Yılı : 2012
Türü                : Döküman,Biyografi,Müzik
Taglar             : funeral,interview,musician,surname as title,soccer
Ülke                : ABD,İngiltere
Yapımcı          :  Shangri-La Entertainment , Tuff Gong Pictures , Cowboy Films
Yönetmen       : Kevin Macdonald (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Steve Bing (IMDB)(ekşi),Chris Blackwell (IMDB)(ekşi),Geraldine Hawkins (IMDB)(ekşi),Ziggy Marley (IMDB)(ekşi),Suzette Newman (IMDB),Zach Schwartz (IMDB),Charles Steel (IMDB)

Marley ' Filminin Konusu :
Robert Nesta Marley, bilinen adıyla 'Bob Marley' (1945-1981) Jamaikalı müzisyen, söz yazarı, gitarist. Reggae müziğini tüm dünyaya duyuran en önemli isimlerden biridir. Şarkıları daha çok politik içeriklidir. En popüler şarkılarından olan "Get Up Stand Up" sosyal karmaşayı konu edinir. "No Woman No Cry" gibi politik olmayan içerikte şarkıları da vardır.


 • "plastikten elde edilir ve fakat öldürücü bir silaha dönüşebilir, kırıldıktan sonra, parçaları yatay ayarlanıp sawrulduğunda hasmın kafasına disk gibi girer şerefsisim..."
 • "mavi, yesil ve pembe renklerinin populer oldugu, betonun uzerine dosenilen ve en ucuza maledilen zemin kaplama bicimi. bizzat bob marley tarafindan 1982 yilinda kesfedilmistir.."
 • "(bkz: bob marley)"
 • "fox kids çizgi dizileri ve çizgi dizilerinin karakterleri hakkında el emeği göz nuru, uzun yazılar yazmış olan yazar. ellerine sağlık."
 • "richard harrow'un ölümünü çok güzel şekilde, resmen tekrar betimlemiş yazar."
 • "müthiş tespitlerin yılmaz savunucusu."
 • "dünden bugüne arabesk rap rehberi çalışması şahane. hatta mükemmel, belki de süper."
 • "bugün uğruna 19 pare top atılıyor. kutlu olsun.(bkz: doğumgünü çocuğu)"
 • "sosyal statü belirleyen ayrıntılar listesine 8 numaradan giriş yapmış fayans türevi.- evladım marleye çıplak ayakla basma hasta olursun.."
 • "çaylaklık döneminden çıkıp, onuncu nesil sabırtaşı yazar olalı çok olmuştur."
 • "john grogan'ın marley & me adlı kitabına konu olmuş hayat dolu, güzeller güzeli labrador retriever."
Facebook Yorumları
 • comment image

  plastikten elde edilir ve fakat öldürücü bir silaha dönüşebilir, kırıldıktan sonra, parçaları yatay ayarlanıp sawrulduğunda hasmın kafasına disk gibi girer şerefsisim...


  (cyrano - 5 Şubat 2000 20:28)

 • comment image

  mavi, yesil ve pembe renklerinin populer oldugu, betonun uzerine dosenilen ve en ucuza maledilen zemin kaplama bicimi. bizzat bob marley tarafindan 1982 yilinda kesfedilmistir..


  (barbie - 9 Ocak 2000 03:01)

 • comment image

  5 metrekaresi yaklaşık 20 liraya bulunabilen bir yer döşemesi. eski sistem olduğu kesin ama iş görüyor. döşemesi kolay. görüntüsü parke, laminant gibi olanları bile var, gayet şık duruyor hem. bugün bir oturuşta bir odayı kendi kendime döşedim, süper durdu. bildiğin fukara laminantı yahu.


  (sturmgewehr - 9 Ekim 2013 23:29)

 • comment image

  bu seneki filmekimi’den nasibimi fazlasıyla almamı sağlamış bir şölen. *

  “dünya dediğimiz kocamanlığın içine ne güzel insanlar doğuyor, büyüyor, inanıyor, savaşıyor, yaşıyor, çaba sarfediyor, o kocamanlığın sınırsızlığında ne kadar çok insana ulaşıyor, yaşamın sınırlılığında ne kadar erken ölüyor, ama nasıl böyle ölümsüzleşiyor... işte bunların hiçbiri tesadüf değil” diye seslenen bir bob marley belgeseli bu. bob marley’in jamaika’nın hiç bilmediğimiz tepeleri ve yeşillikleri içinde başlayıp oradan tüm dünyaya yayılan adının ve müziğinin hikayesini edinin ve izleyin. ve hatta eşinize, dostunuza, en çok da çocuklarınıza izlettirin. izlettirin ki onlar da bilsinler bu adamı, hayatını, savaşını, çabasını, ve belki en önemlisi de yaptığı müziğin kıtasızlığını, dilsizliğini, dinsizliğini, renksizliğini, tarafsızlığını... tam 144 dakika boyunca; rastalı saçlarımızla, ellerimizde belki tadını hiç bilmediğimiz sarma sigaralarla, reggae müziğinin büyüleyici etkisi eşliğinde bob marley ile salındık. hayatının tek bir anını bile öylesine yaşamamış, boşa geçirmemiş, bir adamın hayatının tek bir karesini bile kaçırmak istemedik biz de...

  “siyah bir anneden ve beyaz bir babadan doğmuşum. ama ben tarafsızım. ne siyahın ne beyazın tarafındayım. sadece tanrı’nın tarafındayım. beni siyahtan ve beyazdan yaratan tanrı’nın...”


  (dolls - 16 Ekim 2012 14:01)

 • comment image

  filmekimi sayesinde izlediğim, bob marleyi bir kez daha sevmeye yolaçan belgesel. izlerken bob marley özelinde 70'lerin ortamının ne kadar naif ve kırılgan olduğunu, o ortama bugünün gözüyle bakmanın ise ne kadar yanlış olduğunu farkediyorsunuz. bob marleyin samimiyeti, hayatta kardeşlik ve barıştan başka bir şey düşünmemesine yapılan vurgu ise benim gibi materyalizmin göbeğine doğup yaşlanmaya başlayan idealistleri kalbinden yakalıyor. çünkü böyle adamlar bu dönemde fazla ortada gözükmüyorlar. olanların çoğu ya kocaman birer aptal olarak görülüyor ya da samimi değiller. en çok üzüldüğüm şey 36 gibi gencecik bir yaşta kanser denen illet yüzünden yaşamını yitirmesi. ama belgeselde bu durum güzel bir şekilde kotarılmış. belgeselin sonu, tam da adamın yapmak istediğine odaklanarak bitirilmiş ve gerçekten keyifle izlenecek bir hale getirilmiş. kısacası izlenmeye değer bir belgeseldir, izlemeyenler bir yerlerden bulup bir şekilde izlesinler derim.


  (franny - 8 Ekim 2012 10:48)

 • comment image

  etkileyici bir bob marley belgeseli. hayati hakkinda herseyi bilenlere dahi farkli ve yeni bir yonunu gosteriyor bob'un. ozellikle jamaika'daki arkadaslarinin konusma tarzi ve ilginc anilari icin bile izlemeye deger. olumden bile korkmayan, insanlarin surekli insan gibi kardes gibi yasamasi icin hayatini adayan bu adamin hayata vedasi da bir film sonu uzuntusunden daha fazlasi.

  bu arada filmi izledigim yerde yanimda oturan kisi bob'un son ucagi miami'ye inince aglamaya basladi. daha sonra ise sebebini anlatti bob miami'de olumu beklerken arkadaslariyla bir restorana gitmis. orda bu kisi tek basina yemek yiyormus. bob marley, adamin tek basina oturdugunu gorunce yanina gitmis ve masasina cagirmis, tek basina sikilmak yerine bizimle oturursan hayatin daha guzel olur demis. gercekten bir insandan cok daha otesi bob marley.


  (servicio - 23 Nisan 2012 00:26)

 • comment image

  düzgün şap ın üzerine katranla yapıştırılan eski moda yapı malzemesi. ısı yalıtımı, hijyen, dekoratiflik gibi vasıflardan uzak olmasına karşın bir dönem tüm apartmanlar moda halinde kullanılmıştır. yerden kaldırılan kısmından küçük küçük kırmak çok eğlenceliydi ama sonunda uçan terlik yeme riski barındırırdı.


  (angelofdeath - 30 Aralık 2011 16:41)

 • comment image

  facebook'u açtığımda 40 ortak beğeni ile, "en çok bununla aynı şeyi beğenmişsiniz, utan bence." diye facebook'tan uyarı aldığım ve dalga geçmek için açık vermesini dört gözle beklediğim değerli badim.

  yiğidi öldür hakkını yeme güzel tespitleri var. özellikle başucu entryleri defalarca okunası.
  sözlükte olduğu kadar sözlük dışında da aktif bir insan bir de bu. esprili kişiliğinden ötürü genelde bulunduğu masadan sürekli kahkahalar yükselir. en azından benim üzerimdeki etkisi bu.
  ve son olarak;

  "kendisinin yeryüzüne gönderilmiş bir armağan olduğunu düşünüyorum, bir daha onun gibi biri gelir mi bilmem."

  kıps.


  (dontmesswithme - 23 Haziran 2011 14:14)

 • comment image

  çocukluğumun en zevkli faaliyetlerinden biriydi marley kırmak. o zamanlar her evin zemini marley kaplı olmasına rağmen kırmak için marley bulmak çok zordu, ulaşılmazdı. betebe taşından sonra en zor bulunan ikinci maden diyebiliriz marley için.

  aslında döşenmesi de çok meşakatlidir. önce odanın tamamına zift sürülür, daha sonra ucu testereye benzeyen (adını bilemedim) mala benzeri bir alet ile tırtıklı tırtıklı düzleştirilir, marley yerleştirilir ve bir osmanlı tokadıyla yerle yeksan edilir. marley ustalarının -ki aynı ustalar genelde tesisat işlerine de bakar- elleri insan eli gibi değildir. görüldüğü yerde kaçılması gerekir. pembe, yeşil ve mavinin en uçuk tonlarında imal edilen marleylerin üzerinde siyah kesik kesik çizgiler bulunmaktadır ve gerçek bir marley ustası bu çizgileri asla birbirini takip edecek şekilde döşemez. zira döşenen marleyi gören başka bir şahıs, oranın muşamba ile kaplanmış olabileceğinden endişe eder.

  hiç bütün marley'i ortadan ikiye kıramadığımdan olsa gerek hâlâ marley kırmaya heves ederim. önce a4 kağıdı gibi 2 ucunu birbirine değdireceksin, sonradan ortadan bastırıp çıt diye kıracaksın, hayali bile güzel.


  (sotw - 20 Kasım 2009 17:10)

 • comment image

  john grogan'ın marley & me adlı kitabına konu olmuş hayat dolu, güzeller güzeli labrador retriever.


  (murrun - 3 Şubat 2007 17:00)

Yorum Kaynak Link : marley