Süre                : 1 Saat 40 dakika
Çıkış Tarihi     : 15 Mart 2002 Cuma, Yapım Yılı : 2002
Türü                : Aksiyon,Korku,Bilim Kurgu
Ülke                : İngiltere,Almanya,Fransa,ABD
Yapımcı          :  Constantin Film , New Legacy , Davis-Films
Yönetmen       : Paul W.S. Anderson (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Paul W.S. Anderson (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Anna Bolt (IMDB)(ekşi), Joseph May (IMDB)(ekşi), Heike Makatsch (IMDB)(ekşi), Jaymes Butler (IMDB), Stephen Billington (IMDB)(ekşi), Fiona Glascott (IMDB), Milla Jovovich (IMDB)(ekşi), Eric Mabius (IMDB)(ekşi), Colin Salmon (IMDB), Martin Crewes (IMDB), Pasquale Aleardi (IMDB), Michelle Rodriguez (IMDB), Liz May Brice (IMDB), James Purefoy (IMDB), Jeremy Bolt (IMDB), Jamie Harding (IMDB), Jason Isaacs (IMDB)

Resident Evil (~ Ölümcül deney) ' Filminin Konusu :
Dünya virüsün etkilerinden sarsılıp insanlar zombilere dönüşürken, Alice(millaJovovich) sağ kalanları bulup onları kurtarma macerasına devam ediyor. Umbrellayla olan savaşı yeni boyutlar kazanıyor, fakat Alice (millaJovovich)beklenmedik eski bir arkadaşından yardım alıyor. Yeni bir yol buluyorlar ve bu yol zombilerden uzak Los angeles daki bir sığınağa gidiyor. Fakat, şehre vardıklarında şehir binlerce zombi ile dolu olmaktadır, Alice ve arkadaşları ölümcül bir tuzağa doğru adım atmaktadır..


Deney / 11
 • "oyunu muhteşem lafım yok.ama arkadaş filmlerinde, bu kadar karakter bolluğu varken * * * * * * ne bkuna alice diye alakasız bir karakter yaratıldı halen anlamış değilim. (bkz: akıl fikir)"
 • "(bkz: meskun mahal iblisi)"
 • "çocukluğumun oyunudur. bir oyun bu kadar mı güzel olur. hani para kazanmak için yapılmış olmasa sanat eseri derdim"
 • "kaç bölüm olduğu unutulan seri. altı mı, yedi mi, otuz sekiz mi?"
 • "seneler önce playstation 1 de geceleri karanlıkta oynanan en iyi korku oyunudur."
 • "gerçek anlamda tırstıran ender oyunlardandı.bu arada erkek kahraman(chris redfield) ın saç stiline de hayranlık beslerdim gizliden."
 • "bunun filmi çekiliyo. milla jovovich oynuyo."
 • "dört bölümden oluşan, ilk alındığında çığlık çığlığa oynanan, zamanla atraksiyonuna alışılan, ilk bölümün dört ayda, son bölümün üç günde bitirildiği aşmış oyun"
Facebook Yorumları
 • comment image

  "they have escaped into the mansion where they thought it was safe. yet..." ile başlayan ve ingilizce tek kelime bilmediğim o zamanlarda bile giriş yazısını ezberlemiş olduğum orta okul zamanımın mükemmel oyunu. şimdiki nesil daşak geçebilir orası ayrı.


  (parapanna - 3 Mart 2010 14:30)

 • comment image

  ilki 1997 yılında playstation oyun konsoluna çıkmış oyun serisi. kendi alt türünü yaratmıştır(survival/horror yani hayatta kalma/korku). sonradan sinemaya da uyarlanmıştır. serinin en sevilen oyunu resident evil 4 iken pek sevilmeyen oyunu son oyun resident evil 5 dir. bunun en büyük sebebi korku ögelerinden uzaklaşmasıdır. serinin efsanevi yapımcı/yönetmeni shinji mikami'nin yapımda görev almamasıda beklentileri karşılayamamasında önemli bir etkendir. aslen survival/horror değilde bir aksiyon oyunu olarak değerlendirilirse resident evil 5 de başarılı bir üründür.


  (zohahahaha - 21 Aralık 2010 21:16)

 • comment image

  bir türlü sona ermeyen oyun serisi. ilk oyundan bu yana 16 sene oldu daha ilk oyunun kötü adamı albert wesker öldü mü ölmedi mi belli değil. her seferinde yeniden geliyor. suyunun suyunun suyu... 16 sene aynı konu lan, zombiler, umbrella, bir de bunlarla savaşan bir kaç iyi adam. araya iki üç yeni karakter biraz da gerizekalı oyun hastası otakuları tatmin edecek süper über manyak güçlü boss serpiştiriyorlar, 16 senedir aynı oyunu dayıyorlar, yuh.

  umbrella'dakiler de ne hırsmış arkadaş, dünyanın altından girip üstünden çıktılar hala zombi sevdası bitmedi adamların. takıntıları var. para, kadın, makam mevki falan değil, illa da zombi araştırmaları yapacaklar. hadi üst düzeyleri anladık da bunların askeri, teknisyeni, işçisi, temizlikçisi.. bu elemanların ailesi çoluk çocuğu yok mu lan? ne yer ne içerler? dünyanın ağzına sıçmanın verdiği hazzı başka bir yerde duyamamakta mıdırlar? ondan mı ömürlerini heba ediyorlar lan? hiç mi biri kalkıp da "aga biz yirmi yıldır napıyoruz böyle zombi nemesis canavar amk?" demiyor?

  aynı senaryoyu evirip çevirip işleyen, bitmeyen oyun. böyle sattıkça daha da bitmez.

  bilen varsa bana da anlatsın.


  (mai hasegawa - 24 Mart 2012 19:38)

 • comment image

  "dünyayı zaten çoktan ele geçirmiş bir şirketin durduk yere bir daha ele geçirmeye kalkışması" gibi, "zombi istilası"ndan bile saçma bir senaryosu olmasa, sırf milla jovovich'in meme uçlarının yüzü suyu hürmetine seyredilir bu gubidik film serisi. allah da bu hatuna meme vermemiş sırf ucunu vermiş zaten. hangover'daki çinlinin pipisinden büyük mübarek.


  (don toblerone - 1 Temmuz 2012 15:39)

 • comment image

  filme genel anlamda bakarsak bir saçmalık olduğu aşikar; bütün insan ırkı zombi olursa ekonomiyi kim ayakta tutacak, umbrella nereden geçinecek, monopoly mi oynayacak red queen ile?. sorusunu akla getiren film.

  (bkz: ispiyonsavar cümleler)


  (madsky - 25 Eylül 2012 12:28)

 • comment image

  çocukluğumun oyunudur. bir oyun bu kadar mı güzel olur. hani para kazanmak için yapılmış olmasa sanat eseri derdim


  (lunatic1 - 1 Şubat 2013 00:56)

 • comment image

  hem oyun hem de film olarak kalıcı ve başarılı , sonuç olarak hollywood birçok oyundan film yaptı fakat hiçbiri bu kadar ses getirip devamı çekilmedi hatta öyle ki bazılarının oyundan haberleri olmadığı için bunun sadece film serisi olduğunu sanmaktadırlar yani neredeyse filmi oyunun önüne geçti bile diyebiliriz.


  (prison way - 14 Mayıs 2014 09:22)

 • comment image

  yayınlandığı 1996 senesine kıyasla kesinlikle zamanın ötesinde bir oyundur resident evil. devasa malikanenin kendine has renkli odalarından tut büyük salondaki saatin çıkardığı sese kadar insanı geren onlarca detaya sahiptir.

  oyunu chris redfield veya jill valentine'den birini seçerek oynuyoruz. aslında her iki karakterde de senaryo ve oyunun gidişi aşağı yukarı aynı olsa da küçük bazı farklılıklar mevcut. chris ile oynanış daha zor zira hem oyunun başlangıcında verilen silah ve cephaneler hem de inventory kapasitesi jill'e oranla daha düşük.

  bir de oyunun bir kısmında jill valentine piyano ile moonlight sonata çalıyor. moonlight sonata çalınan oyun kötü olabilir mi yahu?


  (belgesiz zamir - 4 Aralık 2014 18:20)

 • comment image

  '96da playstation ile aldığım ilk oyunlardan biri.. (diğeri de nfs)
  bir hafta hafıza kartı olmadan, birkaç defa en baştan başlayarak deli olunca, hafıza kartı almak da farz olmuştu..
  ilk çıktığı versiyonda titreşim özelliği yoktu (ki playstation ilk çıkan modelinde de dualshock yoktu ya) , resident evil 2 'yi dualshock ile oynarken gerilim üzerine gerilim yaşamıştım!

  serinin bütün oyunları oynamış biri olaraktan, hala en zoru diyebilirim rahatlıkla. son birkaç senedir yeniden oynamak istiyordum kendilerini, ama evde tv olmadığından (o makinayı senelerdir almadım, almicam da!) birbirimize bakıp bakıp duruyorduk zaman zaman..

  iş güç yönünden tatilde de olduğumdan, aklıma gelmişken araştırıvereyim pc monitöründe nasıl oynarım diye..
  ve cidden yaşlandığımı gördüm!
  şöyle birşey varmış ve ben yeni öğrendim! (siparişi de verildi!) ve ayrıca emulator denilen şeyler çıkmış ya lan! cdyi iso yapıp çalıştırdım ki; ben bu netlikte oynamamıştım tvde! bu oyun klavyeyle oynanmaz deyip, bir de kol aldım dün! mutluluğun resmini çizme vakti geldi 19 sene sonrasında!
  bu arada kol, gün içinde kargolandı, bugün de elime ulaştı. tuş yumuşaklığı ve malzemesi neredeyse ps1 kolu gibi, alacaklara tavsiye..
  oyundaki bulmacaları zerre hatırlamıyorum, iyi ki de hatırlamıyorum, aynı keyfi alacağım demektir! bitirdikten sonra editlerim artık, bitirebilirsem..
  geçmişi yaad etme zamanı başlasın artık!

  **edit 1:
  hem imla, hem de 7 saat aralıksız oyun yeter bugünlük!

  *edit 2:
  an itibariyle, on bir buçuk saatte, on dokuz sene sonunda efsane tekrar hatmedildi!
  bulmacaların neredeyse hepsini de hala hatılıyormuşum bu arada. tüm seriyi hatmeden birisi olarak, ilk oynadığıma nazaran daha çabuk ve kolay bitirebildim. öldürdüğüm zombi neredeyse yok denilecek kadar az; kaçmak ne kadar da basitmiş halbuki. ilk oynadığımda mermi diye döt veriyordum resmen.
  neyse, on iki save, on iç defa da you died ile oyunu bitirebildim.
  jill ile bitirdiğimde, real survival mod ile hanfendiye birtane de elbise açılıyor, bir de oyun giriş sayfası değişiyormuş.

  madem bu kadar çabuk bitti, re2 'yi de tekrardan hatmemem için bir sebep yok!


  (symphonic - 6 Ocak 2015 16:40)

 • comment image

  gerçek anlamda tırstıran ender oyunlardandı.bu arada erkek kahraman(chris redfield) ın saç stiline de hayranlık beslerdim gizliden.


  (timsal - 9 Temmuz 2001 23:17)

 • comment image

  cücük kafalı caponların şuana kadar yaptığı en iyi şey. hayatımda oynadığım en iyi oyun serisi. çocukluğumun en güzel yıllarını bu oyuna harcadım. eve müthiş bi elektrik faturası gelmesine ve parmaklarımın yara olmasına sebep olan korku aksiyon oyunu. arklarımla toplanıp nasıl oynardık bu oyunu hey gidi günler...


  (crash - 25 Ağustos 2004 21:02)

 • comment image

  4-5 arkadaş etrafı bi vukuat sonucu olay yerini kontrol etmek üzre hallenmişlerdir... gezerlerken üstlerine kudurmuş bi hayvanat saldırır, bunnar tırsar bi eve sığınırlar, evde bi dolu insan wardır ama zombi olmuş, kudurmuşlardır... bunnarı alt etmek gerektir, adamın veya kadının birini bizim kontrolümüze verirler, korkarak oynarız.

  pc'de çıktığında 3d kartları daha yeni yeni "anaa" gibi tepkilerle duyduğumuz günlerde 8mb ram'li ekran kartları istemesi ile bizi şaşırtmıştı. ardından (resident evil 2) geldi ve piyasayı süpürdü.


  (cyrano - 10 Ocak 2000 04:10)

 • comment image

  dört bölümden oluşan, ilk alındığında çığlık çığlığa oynanan, zamanla atraksiyonuna alışılan, ilk bölümün dört ayda, son bölümün üç günde bitirildiği aşmış oyun


  (rachel - 22 Ocak 2002 11:47)

 • comment image

  nemesis'in (bkz: resident evil 3) grafikleri bilgisayarda çok iyi olmadığı gibi, play station'da gayet güzel ve gerçekçidir, fakat oyunun hikayesi 1 ve 2.yle çok yakın olduğu için pek de bi zevki kalmadı artık oynamanın.


  (deathkeeper - 1 Şubat 2002 22:31)

Yorum Kaynak Link : resident evil