Süre                : 50 dakika
Çıkış Tarihi     : 12 Eylül 2001 Çarşamba, Yapım Yılı : 2001
Türü                : Döküman
Ülke                : İngiltere
Yönetmen       : Alastair Fothergill (IMDB)(ekşi)
Senarist          : David Attenborough (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Pierce Brosnan (IMDB), David Attenborough (IMDB)(ekşi), Jason Roberts (IMDB)(ekşi)

The Blue Planet (~ Planeta azul) ' Dizisinin Konusu :
The Blue Planet is a TV mini-series starring David Attenborough, Pierce Brosnan, and Jason Roberts. Mammoth series, five years in the making, taking a look at the rich tapestry of life in the world's oceans.

Ödüller      :

BAFTA:BAFTA TV Award-Best Original Television Music


 • "yanılmıyorsam 10 ayrı bölümden oluşan ve okyanusları anlatan bbc belgeselleri.özellikle derin suları anlatan the deep bölümü (4.bölümdü galiba) mutlaka seyredilmeli"
 • "sevgilisinden hediye olarak geldiginde, sevgilisinin ayrilinca geri isteme fikirlerine karsin hayatta geri verilmeyecek, olsa olsa bi kopyasi cekilecek belgesel harikasi."
 • "bbc tarafından çekilmiş ve pazarlanmış mükemmel belgesel. denizlatındaki ve üstündeki yaşamı mükemmel görüntüler eşliğinde anlatır."
Facebook Yorumları
 • comment image

  yanılmıyorsam 10 ayrı bölümden oluşan ve okyanusları anlatan bbc belgeselleri.

  özellikle derin suları anlatan the deep bölümü (4.bölümdü galiba) mutlaka seyredilmeli


  (gaftici fethi - 12 Ekim 2005 01:52)

 • comment image

  çekilmesi beş sene süren ve maliyeti 10 milyon doları bulan 2001 yapımı bbc belgeseli. sekiz bölümden oluşur, iki bölümünde de prodüksiyonın nasıl yapıldığı anlatılır. efsanevi david attenborough tarafından seslendirilmiştir.


  (vart andelay - 22 Aralık 2016 00:13)

 • comment image

  her bölümün başında david amcanın* "we know less about the oceans than we do about the surface of the moon, yet the sea covers two-thirds of our planet (okyanuslar hakkında ayın yüzeyi hakkında bildiğimizden daha az şey biliyoruz, halbuki denizler gezegenimizin üçte ikisini kaplar)" dediği aşmış bbc belgeseli...


  (tcfkatpou - 27 Eylül 2004 16:11)

 • comment image

  sevgilisinden hediye olarak geldiginde, sevgilisinin ayrilinca geri isteme fikirlerine karsin hayatta geri verilmeyecek, olsa olsa bi kopyasi cekilecek belgesel harikasi.


  (tetsuo - 15 Eylül 2004 17:25)

 • comment image

  bugüne dek izledigim en profesyonelce hazirlanmis belgesel (az buz da izlemedim bak, allah icin). görsel ve bilimsel olarak daha ne isterim dedirtiyor. nasil dedirtmesin? daha dünyada var olacagini tahayyül bile edemedigim yaratiklar gördüm, sevdigim, sevmedigim, iyi/kötü bildigim yaratiklar hakkinda fikrime ceki düzen verdim, hakkinda hicbirsey bilmedigim binbirtürlü heyvanat hakkinda fikrim oldu, hepsine a aaa, ohaaa dedim.


  (ranable - 28 Mart 2004 21:40)

 • comment image

  yapım aşaması 5 yıl sürmüştür ve 50'şer dakikadan 8 bölümdür. bölümlerin adları sırayla "ocean world," "frozen seas," "open ocean," "the deep," "seasonal seas," "coral seas," "tidal seas," ve "coasts" şeklindedir.


  (ozdek - 24 Kasım 2003 04:01)

 • comment image

  bbc tarafından çekilmiş ve pazarlanmış mükemmel belgesel. denizlatındaki ve üstündeki yaşamı mükemmel görüntüler eşliğinde anlatır.


  (ozdek - 24 Kasım 2003 03:57)

 • comment image

  planet earth serisinin devamı olarak da kabul edilen dünya üzerindeki deniz ve okyanusları anlatan bbc yapımı belgesel serisidir. yine planet earth gibi sir david attenborough sesiyle anlatılmıştır.

  tüm bölümleri izlemek için: http://watchdocumentary.com/…serie-free-1-date.html

  sırasıyla bölümler şu şekildedir:
  episode 1: blue planet
  episode 2: the deep
  episode 3: open ocean
  episode 4: frozen seas
  episode 5: seasonal seas
  episode 6: coral seas
  episode 7: tidal seas
  episode 8: coasts


  (z0dy - 31 Mayıs 2011 13:30)

 • comment image

  hepsi, tüm bölümleri tabii ki ama okyanus diplerini anlatan "the deep" bölümü gerçekten ayrı bir şaheserdir.. o kadar dibe inip görüntü yakalamak mı diyeyim, ordaki canlıların çeşitliliğinin ve fantastik görüntülerinin hayalgücü sınırlarını zorlayacak nitelikte olması mı diyeyim.. izlemelisiniz bence de..


  (yunique - 25 Aralık 2009 10:09)

Yorum Kaynak Link : the blue planet