Süre                : 1 Saat
Çıkış Tarihi     : 14 Eylül 1967 Perşembe, Yapım Yılı : 1967
Türü                : Cinayet,Drama,Gizemli
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Harbour Productions Unlimited , Universal Television
Yönetmen       : Don Weis (IMDB)(ekşi), Don McDougall (IMDB)(ekşi), Russ Mayberry (IMDB)(ekşi), Charles S. Dubin (IMDB)(ekşi), Anton Leader (IMDB)(ekşi), Abner Biberman (IMDB), John Florea (IMDB), Barry Shear (IMDB), Richard A. Colla (IMDB), Richard Benedict (IMDB), Daniel Haller (IMDB), David Friedkin (IMDB), James Sheldon (IMDB), Leonard Horn (IMDB), James Neilson (IMDB), Leslie H. Martinson (IMDB), Jeffrey Hayden (IMDB), Jerry Jameson (IMDB), Alvin Ganzer (IMDB), Ralph Senensky (IMDB), Jeannot Szwarc (IMDB), Allen Reisner (IMDB), Daniel Petrie (IMDB), Corey Allen (IMDB), David Lowell Rich (IMDB), Alf Kjellin (IMDB), Arnold Laven (IMDB), Raymond Burr (IMDB), Christian I. Nyby II (IMDB), Boris Sagal (IMDB), Michael Caffey (IMDB), William A. Graham (IMDB), Leo Penn (IMDB), Robert Butler (IMDB), Nicholas Colasanto (IMDB), Bill Foster (IMDB), Robert Day (IMDB), Robert Clouse (IMDB), Chris Christenberry (IMDB), Richard Donner (IMDB), Gene Nelson (IMDB), Alexander Singer (IMDB), Robert Scheerer (IMDB), Krishna Shah (IMDB), Bruce Kessler (IMDB)
Senarist          : Collier Young (IMDB)(ekşi),Sy Salkowitz (IMDB),James Doherty (IMDB)(ekşi),William D. Gordon (IMDB)(ekşi),Donn Mullally (IMDB),Irv Pearlberg (IMDB),Frank Telford (IMDB),Don Mankiewicz (IMDB),Robert Earll (IMDB),William Douglas Lansford (IMDB),Francine Carroll (IMDB),Max Hodge (IMDB),Michael Butler (IMDB),Christopher Trumbo (IMDB),Arthur Weingarten (IMDB),Richard H. Landau (IMDB),Norman Katkov (IMDB),David P. Harmon (IMDB),True Boardman (IMDB),Robert Van Scoyk (IMDB),Norman Jolley (IMDB),Bill S. Ballinger (IMDB),Robert Pirosh (IMDB),Sandy Stern (IMDB),Edward DeBlasio (IMDB),Jimmy Sangster (IMDB),Jeannot Szwarc (IMDB),Don Brinkley (IMDB),Stephen Kandel (IMDB),Stephen Lord (IMDB),John McGreevey (IMDB),Brad Radnitz (IMDB),Carey Wilber (IMDB),Brett Halliday (IMDB),Robert Hamner (IMDB),Richard Alan Shapiro (IMDB),Irve Tunick (IMDB),Frank Chase (IMDB),Stephen J. Cannell (IMDB),Mark Rodgers (IMDB),Michael Fisher (IMDB),Adrian Spies (IMDB),Mann Rubin (IMDB),Judy Burns (IMDB),Samuel Roeca (IMDB),Robert I. Holt (IMDB),Anthony Lawrence (IMDB),Tony Barrett (IMDB),Luther Davis (IMDB),Paul Mason (IMDB),Winston Miller (IMDB),Irving Gaynor Neiman (IMDB),Dean Riesner (IMDB),A.J. Russell (IMDB),Leon Tokatyan (IMDB),Stanford Whitmore (IMDB),Albert Aley (IMDB),Milton Berle (IMDB),Warren Duff (IMDB),Ivan Goff (IMDB),Evan Hunter (IMDB),Charles McDaniel (IMDB),Ben Roberts (IMDB),Gerald Sanford (IMDB),Anthony Terpiloff (IMDB),Leonard H. White (IMDB),Katherine Albert (IMDB),Richard M. Bluel (IMDB),Joseph Bonaduce (IMDB),Dale Eunson (IMDB),Don Galloway (IMDB),Jackson Gillis (IMDB),Charles Nicholls (IMDB),B.W. Sandefur (IMDB),Margaret Schneider (IMDB),Paul Schneider (IMDB),Anthony Spinner (IMDB),Mort Thaw (IMDB),Robert Ward (IMDB),Martha Wilkerson (IMDB),Norman Borisoff (IMDB),John Kneubuhl (IMDB),Liam O'Brien (IMDB),Joyce Perry (IMDB),Carol Salkowitz (IMDB),Alvin Sapinsley (IMDB),Tom Seller (IMDB),Alvin Boretz (IMDB),Jameson Brewer (IMDB),Elinor Karpf (IMDB),Steven Karpf (IMDB),David Levy (IMDB),Jack Morse (IMDB),Joel Oliansky (IMDB),Martin Roth (IMDB),Preston Wood (IMDB),Fred Freiberger (IMDB),Merwin Gerard (IMDB),Helen McAvity (IMDB),Peter Penduik (IMDB),A.A. Roberts (IMDB),Margaret Armen (IMDB),Larry Brody (IMDB),Ramona Chase (IMDB),Cy Chermak (IMDB),Orville H. Hampton (IMDB),Shawn Mallory (IMDB),Felton Perry (IMDB),David H. Vowell (IMDB),Walter Black (IMDB),Richard L. Breen Jr. (IMDB),Hindi Brooks (IMDB),Michael Cosgrove (IMDB),Oliver Crawford (IMDB),Maurie Goodman (IMDB),Ken Kolb (IMDB),Dick Nelson (IMDB),Arthur Rowe (IMDB),Lou Shaw (IMDB),Lane Slate (IMDB),Pauline Stone (IMDB),James T. Surtees (IMDB),Phyllis White (IMDB),Robert White (IMDB),Leonardo Bercovici (IMDB),Alfred Brenner (IMDB),Joel Rogosin (IMDB)
Oyuncular      : Raymond Burr (IMDB)(ekşi), Don Galloway (IMDB)(ekşi), Don Mitchell (IMDB)(ekşi), Barbara Anderson (IMDB)(ekşi), Elizabeth Baur (IMDB), Gene Lyons (IMDB)(ekşi), Johnny Seven (IMDB)(ekşi), Lee Miller (IMDB)(ekşi), Joan Pringle (IMDB), Barry Cahill (IMDB), Lorraine Gary (IMDB), George Murdock (IMDB), Dane Clark (IMDB), Michael Bell (IMDB), Don 'Red' Barry (IMDB), Ann Doran (IMDB), Bill Quinn (IMDB), Jason Wingreen (IMDB), Dennis McCarthy (IMDB), Gail Bonney (IMDB), Robert Karnes (IMDB), Don Stroud (IMDB), Richard Anderson (IMDB), Roger Perry (IMDB), Simon Scott (IMDB), Paul Carr (IMDB), Ned Romero (IMDB), Bill Fletcher (IMDB), William Bramley (IMDB), James McCallion (IMDB), Art Metrano (IMDB), Ron Pinkard (IMDB), Fred Lerner (IMDB), Ross Sherman (IMDB), Warren Stevens (IMDB), James Gregory (IMDB), Joseph Campanella (IMDB), William Shatner (IMDB), Bill Bixby (IMDB), Burr DeBenning (IMDB) >>devamı>>

Ironside (~ Der Chef) ' Dizisinin Konusu :
Ironside is a TV series starring Raymond Burr, Don Galloway, and Don Mitchell. Wheelchair-bound detective Robert T. Ironside battles the bad guys on the streets of San Francisco.


 • "onca kotu adam rolunde izleyip de bir kez olsun kotu adam gulusu ile gormemisizdir kendisini. boyle de efendi bi abimizdir."
 • "kötü filmlerin,ünlü oyuncusu."
 • "terminator salvation'da direnişçilerin john connor'dan önceki liderini oynayacak karizma timsali."
 • "command and conquer 3'te gdi'ın generali (jack granger) rolünde de oynamıştır."
 • "scanners filminde muhteşem oynamış olan oyuncu, ulan hollywood şu adamı değerlendiremedin ya bok ye emi!"
 • "ilah gibi oyuncu. ful karizma. (bkz: john malkovich)"
 • "hafiften jack nicholsonu andıran, kotu adam rollerinin cuk oturan adamı."
 • "kendisi x-men first class'ta da ufak bir rolde de olsa görünüp yüzümüzü güldürmüştür. "michael baba" diye anarım kendisini, o derece sever sayarım."
 • "superman animated series ve justice league'de müthiş bir darkseid seslendirmesi yapar."
 • "bana tipi hep jack nicholson'ı andırmıştır."
 • "benim için her zaman sam fisher'ı seslendiren adam olarak kalacaktır müsadenizle."
 • "splinter cell serilerinde adamimiz sam fisher'i bizzat bu usta seslendirmi$tir. musaadenizle kendisi gibi "yeah..." diyorum, saygilar sunuyorum abimize. michael abimiz..."
 • "bir de top gun da pilot hocası idi.."
Facebook Yorumları
 • comment image

  1950 kanada doğumlu aktör.
  ilk çıkışını 1981 yapımı the scanners'daki kafa patlatan revok rolüyle yapmıştır. daha sonra efsanevi tv dizisi v the final battle'daki serseri isyancı ham tyler rolü onun geniş kitlelerce tanınmasını sağlamıştır. dean r. koontz'un sevdiğim tek romanı watchers'daki performansı oldukça iyiyse de rezalet olan bu filmi kurtarmaya yetmemiştir. (bu kadar başarılı bir kitaptan kaç rezil film üretebiliriz düşüncesi daha sonra bu filme bir de sequel yaptırtacak lakin bu kez baş rolde michael ironside değil onun "v" deki kankası marc singer olacaktır.) 1990'ın efsane bilim kurgusu total recall a kadar genelde dedektif, şerif, fbi ajanı vs rollerinde görürüz ironside'ı. total recall'da en iyi yaptığı işe geri dönen ironside tüm zamanların en başarılı kötü adam rollerinden birini daha taşır beyaz perdeye. bir yıl sonra yine bir kötü adam olan highlander the quickening filminde general katana'yı canlandırıp bir kötü filmi daha izlenir kılar. aktör daha sonra yine birçok filmde rol almış ve bana sırf o var diye bi ton boktan atv tarzı aksiyon/macera filmi izletmiştir. 1997 yılına gelindiğinde karşımıza starship troopers'ın teğmen jean rasczak'ı olarak yine muhteşem bir tiplemeyle çıkar.

  aktörlüğünün yanı sıra çok başarılı bir seslendirmeci olan michael ironside tercihinin her zaman kötü adamı oynamak olduğunu "kötü adamları oynamayı severim iyiler film boyunca dayak yer kötülerse sadece bir kez filmin sonunda" sözleriyle anlatır.
  aktörün the arrangement isimli senaryosunu yazıp yönettiği bir filmi de mevcuttur.


  (saruman - 28 Haziran 2002 17:24)

 • comment image

  bilirsiniz, annelerin yemek yemeyen çocuklarını ikna etmede kullandığı belli ikonlar vardır, bak şimdi erol taşı çağırırım, seni nuri alço'ya veririm gibi. bu adam da rahatlıkla aynı amaç için kullanılabilir.


  (spacetimereality - 23 Ocak 2003 22:24)

 • comment image

  hollywoodun barindirdigi en gizli ama en plase aktor abilerden biridir. ilk tani$mamiz visitors (bkz: v) dizisi ile ba$lar, oradaki "taylor" karakteri ile arizanin doruklarinda gezen ironside, kotu kadin/kertenkele diana'ya kizip "sus yoksa senden kemer yaparim" gibi bir kult cumleyi sarfetmi$tir.

  daha sonraki cali$malarini yakindan takip ettigimiz ironside'in onemli i$leri arasinda highlander 2, gun crazy, starship troopers, total recall ve daha bir cok irili ufakli film sayilabilir.

  oynadigi karakter iyi de olsa kotu de olsa mutlaka arizali ve delikanli olan ironside, bilmedigim kadar cocuk sahibidir.


  (lord aragorn - 19 Mayıs 2001 20:10)

 • comment image

  genellikle b filmlerde kötü adamı oynayan, geniş kitle tarafından ismi bilinmese de cismi mutlaka bilinen karizmatik abimiz. çoğunlukla kötü adamı oynaması hususunda kendisi şöyle bir yorum yapmıştır:

  "kötü adamları oynamayı seviyorum. çünkü iyi adamlar film boyunca bir kaç kez dayak yerler, kötü adamlar ise sadece bir kez, o da filmin sonunda, dayak yerler."


  (filmmaker - 16 Temmuz 2004 13:41)

 • comment image

  bu abi ayni zamanda faqq heavy metal 2000 adli anime filmdeki ariza abiyi seslendirmis ve tipine ilham kaynagi olmustur. kendisini cok severiz zira visitors daki uzi ile visitors bayragini indirme sahnesi zihinlerimize kazinmistir.


  (zaknafein - 8 Kasım 2001 10:34)

Yorum Kaynak Link : michael ironside