Süre                : 1 Saat 29 dakika
Çıkış Tarihi     : 28 Ağustos 2003 Perşembe, Yapım Yılı : 2003
Türü                : Komedi
Ülke                : Avustralya
Yapımcı          :  Australian Film Finance Corporation (AFFC) , Macgowan Films , New South Wales Film & Television Office
Yönetmen       : Tony McNamara (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Tony McNamara (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Jordan Brooking (IMDB)(ekşi), Ben Lee (IMDB)(ekşi), Rose Byrne (IMDB)(ekşi), Miranda Richardson (IMDB)(ekşi), Lucas Fraccaro (IMDB), Cruise Moylan (IMDB), Zan Cross (IMDB)(ekşi), Garry McDonald (IMDB)(ekşi), Eleeza Hooker (IMDB), Yesse Spence (IMDB), Simone Cullinan (IMDB), Socratis Otto (IMDB), Toby Schmitz (IMDB), Nathaniel Dean (IMDB), Stephen James King (IMDB), Nicholas Hammond (IMDB), David James (IMDB), Angelica La Bozzetta (IMDB), Helen Thomson (IMDB), Sean O'Shea (IMDB), Garry West (IMDB), Errol Henderson (IMDB), Jeanette Cronin (IMDB), Belinda Bromilow (IMDB), Johnny Lockwood (IMDB), Christopher Stollery (IMDB), Francis McMahon (IMDB), Saskia Smith (IMDB), Claire Danes (IMDB), Felix Williamson (IMDB), William Zappa (IMDB), Alice Lee (IMDB)

The Rage in Placid Lake (~ A Grande Virada) ' Filminin Konusu :
17 yaşındaki Placid Lake, ailesi tarafından hippi kültürüne göre yetiştirilmiştir. Okulda itilip kakıldığı yetmezmiş gibi, liseden mezun olur olmaz kendini nerede bulacağına dair en ufak bir fikri yoktur. Çocukluğunu banliyö yaşamının dikenli yollarında geçirdiği halde, sıradışı ailesi yüzünden çevresine uyum sağlamak konusunda en ufak bir gelişme gösteremeyen Placid, lise yaşantısı son bulunca güçlü bir kimlik krizine girer. Neye veya kime ait olduğunu bilemez halde dolaşırken, derdinin çaresini ebeveynlerinin yaşam tarzından uzaklaşmakta bulur. Saçlarını kestirdikten sonra, hırpani giysilerini bir tarafa kaldırır ve takım elbisenin dayanılmaz cazibesine teslim olur. Sıradaki hamlesi, bir sigorta şirketine iş başvurusunda bulunmaktır. Böylece ailesinin en büyük kabusu gerçek olmuştur. Biricik oğulları Placid, takım elbiseli bir burjuvaya dönüşmüştür. The Rage in Placid Lake, Avustralya’dan çıkan ve ülke sınırları dışına açılmayı başaramayan sivri dilli bir komedi örneği.


 • "(bkz: jordan brooking)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  2003 yapimi bir avustralya filmi. gençlik döneminde etrafındaki ortama ayak uyduramayan ama bunu çok da sorun etmeyen fakat sonrasında kendine yön vermeye çalişarak "planlar" üreten placid'i anlatan bir film. böyle yazınca çok klasik oldu da izlemesi zevkli bir film idi.
  http://www.imdb.com/title/tt0305999/


  (the mexican - 23 Haziran 2010 04:29)

 • comment image

  placid oldukça zeki ama toplumun "normal" tanımına uymayan bir lise öğrencisi. hippi bir anne babası ve uçuk derecede tıpa eğilimli gemma adında bir arkadaşı var. kurallarla ve sıradanlıkla arası pek iyi değil, bunun kendisine büyük bir zarar getirmesinin ardından normal olabilmek için bir sigorta şirketinde işe başlıyor. bu değişim anne babası ve gemma'nın pek hoşuna gitmiyor. bizde placid'in yeni hali ve eski hali arasında karar vereceği süreci izliyoruz.

  placid'e yazılan replikler bence şahane olmuş. ortalamanın gayet üstünde keyifli bir filmdi...

  adını bir şekilde duyup (cnbc-e de tesadüfen rastlamasam hiç haberim olmazdı) burada ne yazılmış diye bakanlar için tavsiyem pişman olmazsınız, bence izleyin.


  (dim my eyes - 23 Haziran 2010 04:43)

 • comment image

  bu gece cnbc-e'de iyi ki denk geldiğim, eğlenceli film. avustralya yapımı olup, yönetmeni tony mcnamara imiş.

  film, placid lake adında übergarip bir aile sahip bir çocuğun kendini yenileme ve nihai son olarak başa sarma durumunu anlatıyor. placid'in ailesi öfkeye ve saldırganlığa inanmayan, meditasyonla sarıp sarmalanmış bir aile. placid, daha ilkokul çağındayken annesi tarafından "diğerlerinin cinsel normlarına takılma" diyerek, okula kız çocuğu kıyafetleriyle gönderiliyor. ve tabi ki kaçınılmaz son: placid dayak yiyor. bu durum liseden mezun olana dek devam ediyor. tüm bu süreçte placid'in yegane arkadaşı ise gemma adında zeki, çalışkan, nerd bi kız.
  lakin okulun son günü kendisini hep döven erkek grubu tarafından yine yeniden köşeye sıkıştırılıyor, bu sefer çatıda. ve gözünü hastanede açıyor. çatıdan düştüğü için her yeri kırılmıştır placid'in. hastanede kendisi ve seçimlerini sorgulayan placid, hastaneden çıktığında tamamen farklı bir insan olmaya karar veriyor. ama bu tabi ki ne ailesinin ne de gemma'nın hoşuna gidiyor. oysa placid, zeki ve akılcı yorumlarıyla ait olmadığı bir dünyada bile hızla yükselebiliyor.


  (eloise vera - 23 Haziran 2010 04:54)

Yorum Kaynak Link : the rage in placid lake