Süre                : 1 Saat 20 dakika
Çıkış Tarihi     : 08 Mayıs 2012 Salı, Yapım Yılı : 2012
Türü                : Döküman,Biyografi
Taglar             : Çizgi roman,yazar,editör,çizgi roman yazarı,x Men
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  1821 Pictures , Emerging Entertainment , POW! Entertainment
Yönetmen       : Terry Dougas (IMDB), Nikki Frakes (IMDB), Will Hess (IMDB)
Senarist          : Nikki Frakes (IMDB),Will Hess (IMDB)
Oyuncular      : Avi Arad (IMDB)(ekşi), Sean Astin (IMDB)(ekşi), Dick Ayers (IMDB), Kenneth Branagh (IMDB)(ekşi), Ian Bryce (IMDB), Nicolas Cage (IMDB)(ekşi), Gill Champion (IMDB), Michael Chiklis (IMDB)(ekşi), Thomas Haden Church (IMDB), Gene Colan (IMDB), Roger Corman (IMDB), Grant Curtis (IMDB), Tom DeSanto (IMDB), Ramin Djawadi (IMDB), Kirsten Dunst (IMDB), Danny Elfman (IMDB), Harlan Ellison (IMDB), Mark Evanier (IMDB), Jon Favreau (IMDB), Kevin Feige (IMDB), Lou Ferrigno (IMDB), James Franco (IMDB), Evan Goldberg (IMDB), Jim Goodkind (IMDB), Michael A. Helfant (IMDB), Paris Hilton (IMDB), Samuel L. Jackson (IMDB), Kenneth Johnson (IMDB), Jason Lee (IMDB), Jim Lee (IMDB), Joan Lee (IMDB), Stan Lee (IMDB), Paul Levitz (IMDB), Larry Lieber (IMDB), Ralph Macchio (IMDB), Tobey Maguire (IMDB), James Marsden (IMDB), Garry Marshall (IMDB), Todd McFarlane (IMDB), Jim McLauchlin (IMDB) >>devamı>>

With Great Power: The Stan Lee Story (~ True Believer: The Father of Super Heroes) ' Filminin Konusu :
With Great Power: The Stan Lee Story is a movie starring Avi Arad, Sean Astin, and Dick Ayers. The life and career of the comic book writer and editor.


 • "doğruysa toprağı bol olsun. son cameo’su cennette olsun."
 • "normal cenaze töreninin yanında çizgi/animasyon şeklinde bütün marvel karakterlerinin katılacağı dev bir cenaze törenin de düzenlenmesi gereken adam. eğlence sektörünün kaderini değiştirenlerden."
Facebook Yorumları
 • comment image

  marvel'ı dava etmiş büyük insan.

  stan amca marvel'dan sabit bir maaş almaktaymış fakat, kendi yarattığı x men, spiderman gibi karakterlerin film, çizgi film gibi olaylarından pay alamamaktaymış. kendi karakterlerinden, kendi yaratıcılığından para kazanabilmek için marvel'ı dava etmiş hatta şu günlerde mahkemesi sürmekte.

  eğer kazanırsa film ve benzeri olaylardan %10 kar alacak.

  ne kadar gözünü para bürümüş gibi görünse de, yaratıcılığın hakkını alması nı istediğimizden stan amcanın kazanmasını istiyoruz.


  (tasslehoff - 15 Kasım 2002 08:37)

 • comment image

  ortalikta vefat ettigi soylentileri dolasan 95 yasindaki cizgi roman efsanesi.

  edit: dogruymus.

  ayrica soylentilere gore halihazirda birkac marvel filmi icin cameolari hazirmis. yasindan ve saglik durumundan dolayi onceden onun sahnelerini cekmisler.


  (keci surat - 12 Kasım 2018 21:48)

 • comment image

  üzüldük reyiz. marvel filmleri sensiz bir kişi eksik olacak bundan sonra hep.

  edit: cameolarının kısa olması şu açıdan iyi oldu: gelişen teknolojiyle beraber cgı ile eklenebilir filme. umarım marvel bu geleneği devam ettirir.


  (arnatuile - 12 Kasım 2018 21:50)

 • comment image

  her cameo'sunda yarıldığım adam. avengers 4'teki de muhtemelen çekildi biz izleyip iç geçireceğiz.

  kalbimizdesin reyiz.

  edit: muhtemelen captain marvel ve avengers'ta kendisini tekrar göreceğiz. belki bir ihtimal spider-man'de bile görebiliriz.


  (tinky winky - 12 Kasım 2018 21:53)

 • comment image

  vefat etmiştir. kendisi marvel’ı marvel yapan en büyük dahilerden biriydi. marvel sinematik evreni ile kendisini tanıyanlara laf edemem elbette ancak yaratmış olduğu karakterlerden spider-man’in dünyada en çok sevilen kahraman olması çok büyük iştir çok..

  çizgi roman dünyasının tanrısını kaybettik.


  (gecegelencis91 - 12 Kasım 2018 21:55)

 • comment image

  normal cenaze töreninin yanında çizgi/animasyon şeklinde bütün marvel karakterlerinin katılacağı dev bir cenaze törenin de düzenlenmesi gereken adam. eğlence sektörünün kaderini değiştirenlerden.


  (hasortman - 12 Kasım 2018 21:59)

 • comment image

  " (stan lee kim amk)

  la esek kadar adamlarsiniz uzuldugunuz seye bak. spaydir men, marvel ne bunlar aq cocuk musunuz? " diyen o. çocuklarını bize göstermiş insan.

  adamın başarısını başarısızlığını geçtim lan o bir insandı ve öldü . üzülmek için çocuk olmaya mı gerek var lan şerefsiz?


  (sherlockpoirot - 13 Kasım 2018 00:33)

 • comment image

  ben süperkahramanlarla ilkokuldayken dc comics'in superman'i ile tanıştım. uçabilen, kurşun geçirmeyen, gözünden ışın saçan, bildiğin yenilmez, yarı-tanrı gibi bir tip. tek zaafiyeti bir kimyasal: kriptonit, ondan da dünyada pek yok. rahat arkadaş. kutupta buzdan sarayı var, kripton soylusu. istediği zaman uçup orada takılabiliyor. boş vaktinde can sıkıntısından gazetede çalışıyor. metropolis adında kurgusal bir şehirde yaşıyor. çok sıkışırsa zamanı geri de çevirebiliyor. dünyaya bebe olarak geldiği zamandan beri süper. tek derdi kötülerle savaşmak. (bkz: lex luthor/@ssg).

  kısa zaman sonra stan lee'nin marvel comics'inin spider-man'ine denk geldim. evet spider-man'in de süper güçleri vardı ama uçuk değildi. kurşun gayet geçiriyordu. uçamıyordu, en fazla kendi icat ettiği ağları fırlatıyordu. süperliği o istememişti, kazayla süper olmuştu. bununla başa çıkmayı becerememişti. başta iyiliği umursamadan para için şov dünyasına girmiş sonra bu umursamazlığı yüzünden amcasının ölmesi sebebiyle yaşadığı travmayla kötülerle mücadeleye karar vermişti.

  spider-man, kötülerden çok hayatın ona yıktığı yüklerle mücadele ederdi. kripton asilzadesi değildi. queens'te bir evde yetim olarak büyümüştü. kendi evine çıkabildiği zaman kirayı yetiştiremediği olurdu. o yüzden ev sahibine görünmemek için eve tavandan girerdi. buzdolabındaki sütün son kullanma tarihi geçmiş olurdu. hastalandığında evde tek başına mücadele ederdi, eskaza mary jane gelir de çorba yapmazsa eğer. sırf kirayı yetiştirebilmek için esas işi gazete fotoğrafçılığı dışında rakip gazeteden de ek iş aldığı olurdu.

  süper kahramanlığı hayatını tökezletirdi. ilişkileri iki kimliğini ayrı tutma zorunluluğundan dolayı sıkıntılı geçerdi. bu clark kent'in "louis lane öğrenirse zarar görür" endişesi kadar mekanik ruhsuz değil. para kazanmak için kendinden ölesiye nefret eden gazete patronuna kendi fotoğraflarını satardı. bir dahi olmasına rağmen okul hayatı da sıkıntılı geçerdi. hayatındaki kadınlarla ilgili duyguları karmakarışık olurdu, bu onu yıpratırdı. clark kent gibi yancı sevgili tutan bir tip değildi. 80'ler spider-man'lerinde en çok peter'ın duygusal gitgellerini okurdunuz. özellikle the spectacular spider-man serisinde bunlar çok vurgulanırdı.

  ben hayatın ne kadar zorlu bir mücadele olabildiğini, ve bunun da hayatın bir parçası olduğunu, ilkokulda spider-man sayesinde öğrendim.

  ancak spider-man stan-lee'nin tek "insani" karakteri değildir. mesela kaçırılıp üzerilerinde zorla yapılan uyuşturucu deneylerinden dolayı istemedikleri süper güçlere kavuşan cloak & dagger da kader kurbanı süper kahramanlardır. keza punisher bildiğin karısının ölümünün travmasını atlatamayıp kafayı yemiş, ruhsal hastalıklarla mücadele eden bir anti-kahramandır.

  marvel evreni hayatın gerçek problemleriyle doludur. dünyada, gerçek şehirlerde geçer. her üç maceradan birinde toplumsal bir sorun ele alınır. dc comics ile bu tarz ayrımı stan lee'nin eseridir. eminim o fark bugün kapanmıştır ama marifet bunu 60'larda yapmakta.

  60'larda, siyahilerin hak mücadelelerinin en hararetli olduğu, onlara hala çok kötü davranıldığı yıllarda, tarihteki ilk siyahi süper kahraman olan black panther'ı stan lee yaratmıştır.

  aynı şekilde ilk gay süper kahramanı olan northstar'ı da gay hakları mücadelesinin, onur yürüyüşlerinin başladığı 70'lerde stan lee'nin marvel'ı yaratmıştır. süper kahramanların insan tarafını, insanların da süper kahraman tarafını vurgulamıştır.

  stan lee'nin yaptıkları salt ticari kaygılarla açıklanamaz. öyle olsaydı kendisinden önceki 30 yılda dc comics yapmış olurdu ya da her yaptığı çok tutardı. öyle de olmamış.

  marvel'ın superman gibi karakteri yok mu? var. mesela thor. asgard asilzadesi. uçuyor kaçıyor. ancak thor'un dünyada var oluş sebebi ailesinin onu kovması. dünyaya sürgüne geliyor. ailesinin istenmeyen üyesi. kültürel çatışmalar yaşıyor. kısacası konumunun ayrıcalıklarından istifade edemiyor. en ayrıcalıklı olanın bile geçmesi gerektiği sınavları thor'la görüyoruz.

  thor'dan daha büyük silver surfer var. bildiğin kozmik enerjiyle dolu bir varlık. thor gibi yarı tanrıdan öte kainatın özütü gibi adam. ona rağmen aslında köle olarak çalıştırılıyor. galactus için kainatta gezip enerjisi emilecek gezegen arıyor. bu gezilerinde bolca felsefe yapıyor, varoluşu sorguluyor. tek başına milyonlarca yıl uzayda kalınca gireceğin tür bir travma. sonra dünyaya denk geliyor. dünyalılardan insanlık öğreniyor. insan tarafı ağır basıyor. galactus'a kafa tutuyor. isyankar bir yalnız oluyor.

  yani stan lee ekolünün genel deseni gerçek gücü öne çıkaran unsurun zaafiyetler olduğu. her kahramanı zayıflıklarıyla, sıkıntılarıyla, dertleriyle tasalarıyla biliyoruz. bizle kahramanı bağlayan şey onun güçleri değil zayıflıkları oluyor. "biz de aynı mücadelelerden geçiyoruz" hissi oluyor. bir ergenin en iyi alaka kurabildiği kahramanlar x-men'in toplumdan afaroz edilmiş, güçlerini kontrol edemeyen, yalnız bırakılmak isteyen ergenleri the new mutants oluyor.

  bir noktada dc comics ve diğer tüm çizgi romanlar da bu ekolü kucaklıyorlar. mesela spawn marvel'dan çıkmamasına ve stan lee yaratmamış olmasına rağmen gayet klasik bir stan lee karakteri. hikayeler de artık "kahraman" ve "kötü" ayrımının net olmadığı, herkesin zaman zaman kötü ya da kahraman olabildiği daha gerçek temalara doğru yol alıyorlar.

  stan lee, karakterleri ve hikayeleriyle modern ve gerçek bir mitoloji yarattı. yeni bir ekol çizdi. hayatın zor anlarının onun sonu olmadığına, tam tersi özü olduğuna ikna etti. kirayı zamanında ödeyebildiğimiz her gün büyük bir işin altından kalktığımızı hatırlattı. kendi karakterleri için olduğu kadar, ezilen, hakları için mücadele eden kesimlerin de süperliğini vurguladı. hatta belki de yeni kahramanlar yaratmadı, sadece onları görebilmemizi sağladı.

  teşekkürler koca yürekli adam.


  (ssg - 15 Kasım 2018 01:56)

Yorum Kaynak Link : stan lee