Çıkış Tarihi     : 21 Ekim 2016 Cuma, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Aksiyon,Macera,Tarih,Savaş
Ülke                : İsveç
Yapımcı          :  Digital Illusions CE (DICE) , Foley Walkers Studio
Yönetmen       : Lars Gustavsson (IMDB), Eric Holmes (IMDB), Marcus Kryler (IMDB), Stefan Strandberg (IMDB), Fredrik Åkerström (IMDB), Tom Keegan (IMDB)
Senarist          : Mikael Säker (IMDB),Adrian Vershinin (IMDB),Mark Lambert Bristol (IMDB),Christofer Emgård (IMDB),Steven Hall (IMDB),Zach Betka (IMDB)
Oyuncular      : Lucas Adam (IMDB), Deniz Akdeniz (IMDB)(ekşi), Jeff Berg (IMDB), Mark Bonnar (IMDB), David de Lautour (IMDB)(ekşi), Keith Dunphy (IMDB), Seth Ericson (IMDB), Nicklas Hansson (IMDB), Louis Hunter (IMDB), Michael Jibson (IMDB), Johan Lindqvist (IMDB), Joe LoCicero (IMDB), Jack Lowden (IMDB), Ben Mansfield (IMDB), Peter O'Brien (IMDB), Jim Pirri (IMDB), Doug Rao (IMDB), Agni Scott (IMDB), Ed Speleers (IMDB), Luke Tittensor (IMDB), Stuart Wilde (IMDB)

Battlefield 1 ' Oyununun Konusu :
Yıl Milattan sonra 3000. Dünya ıssız bir çöl ve insanoğlu nesli tükenmiş bir canlı türüdür. Bundan bin yıl önce, yani 2000'li yıllarda uzaydan dünyaya inen yaratıklar, dünyanın hava savunma sistemini dokuz dakika içiçnde devre dışı bırakırlar. İnsanlığın önünde iki seçenek vardır: ya savaşarak ölmek ya da sonsuza dek uzaylıların kölesi bir topluluk olarak yaşamak. Saldırgan uzaylıların komutası Genelkurmay Başkanı Terl'dedir. Terl güçlü ve cani bir kişiliğe sahiptir. Amacı bütün galaksileri fethetmektir. Dünya'nın, Terl'e karşı koyacak kadar üstün bir savaşçıya ihtiyacı vardır.


 • "# new dlc packplaying with ısmet ınonu"
 • "oyunun kapak resmi açıklanmış. resmi kapakedit: şabanoğlu şaban olup düşman saflarına sızabilecekmişiz."
 • "çanakkalede gökten inen cüppeli sarıklı dervişler olacak mı merak ettiren oyun"
 • "hype ne amk ?"
 • "sinai'de her kum fırtınası çıktığında her eve teker teker girip kapı pencere ne varsa kapatıyorum.1 parmak toz oluyor yoksa bütün eşyaların üstü."
 • "türk takımına girip tankların önüne yatıyorum. ezip geçenlerin nicklerini tek tek not edip ihbar ediyorum. milli iradeyi yenemeyeceksiniz."
 • "(bkz: mahmut, sen haksizsin ibine)"
 • "bazı anası sikiklerin bacısı ebesine kayık pazarda bacısına mandalina kabuğu atılmışlarca amına odun sokulu piç yarrağı gibi götüne meşe giresi bacısına kol böreği ısmarlanmışların incelediği oyun."
 • "eskiden ne güzel cd'den yüklenirdi mna kodumun oyunları. şimdi işin yok 40gb indir dur.. yok akk'ymiş yok dial-up hızında fibermiş.. orospu çocukları.."
Facebook Yorumları
 • comment image

  çanakkale champaign'in olduğunu düşündüğüm oyun. şu fotoğrafa bakıldığında çok net olmasa da askerin giydiği kıyafet anzak askerlerinin kıyafetleriyle (şapkası olsun, şortu olsun) birebir örtüşüyor. yanındaki sırtlar, bildiğimiz conk bayırı sırtları olabilir. karşıdaki zırhlı gemi detayı da önemli.

  şarkı tercihi olarak "seven nation army"i seçmeleri büyük ustalık. birinci dünya savaşı çok uluslu devletlerin savaşıydı. örneğin osmanlı, arap coğrafyasında ingiliz üniformalı hindistanlı askerlerle de savaşmıştır.

  oyunun türkçe olması, ea'nin büyük jesti olduğunu düşünüyorum. ancak son dönemlere baktığımızda türkçe oyun sayısında bariz bir artış var. bunun temelinde yatan neden türklerin orijinal oyun pazarına ilgisi olduğunu düşünüyorum. steam stats'a baktığınızda ispanya ve italya'dan daha çok indirme yapılmış türkiye'den. kaldı ki, rusya üzerinden yapılan satın almalar bu sayının dışında. işte bu yüzden, mümkün olduğunca yasal içerikten yana kullanmaluyız tercihimizi. burada hem türkçe dil desteği bekleyip hem "oyun torrent'e düşse de oynasak" diyen arkadaşlar büyük haksızlık yapıyorlar. tabi ben "her oyuna 80 euro bayılın" demiyorum, ancak bu arkadaşlar en azından indirim dönemlerini bekleseler, ileride çok daha fazla oyun türkçe dil desteğine sahip olarak çıkar.

  debe editi: (bkz: 23 nisan 2016 devrim yılmaz'a yardım kampanyası)


  (ohaaaa - 7 Mayıs 2016 12:44)

 • comment image

  şu ana kadar bf4'ün ww1 skini giydirilmiş hali gibi görünen oyun. ne var lan bunda diyebilirsiniz. ama burada daha ağır tempolu, genellikle bolt action tüfekler kullanılan bir savaştan bahsediyoruz. herkesin elinde smg'ler, otomatik tüfekler var. millet birbirini patır patır tarıyor aq. bizde bolt action kullanacağız, ww1 havası yaşayacağız diye umutlanıyorduk. tanklar vs. de çok çok hızlı. tabii ki gerçek hayattaki gibi 10 km/saat ile gitmelerini beklemiyorum ama bu kadar çevik olmamalılardı. bilemiyorum, hype'ım azaldı benim.


  (mattiadestro - 13 Haziran 2016 00:52)

 • comment image

  sinai'de her kum fırtınası çıktığında her eve teker teker girip kapı pencere ne varsa kapatıyorum.

  1 parmak toz oluyor yoksa bütün eşyaların üstü.


  (susamli cubuk - 5 Eylül 2016 23:36)

 • comment image

  oğlum siz mal mısınız, yoksa ağır mal mısınız? açık açık soruyorum.

  adam belki 10 senedir oyun oynamadı. millet bizim gibi işsiz mi amk?

  hayır, nasıl bir geri zekalılık "ya bu böyle nasıl bilmezsin mağaradan mı çıktın hahahahah" diyebilmek? bana açıklasanıza.

  10 yıldır hiç oyun oynamadı belki. ya da 10 yıldır kantır oynuyor adam, bf serisini hiç oynamadı belki? belki bu oyunu merak etti, bu oyunla bf serisine giriş yapacak?

  geri zekalı, ben "europe universalis 4'te şu şöyle bu böyle, nasıl bilmezsin?" desem salakça değil mi?

  ülkece beyninizin yarısını aldırdınız mı amk? nereye dönsem bir gerizekalı görüyorum.

  sniper'lar dürbünden bakınca parlıyor karşıdan. ama siper dürbünü ile gözlerlerse görülmüyorlar. oldu mu?

  sinirimi çıkaramadım editi: şuna bak mesela. örnek amacı ile yazıyorum. bu, tek değil yani.

  editlere bak.

  evet, kardeşim, bir 99 yılından beri böyle sırayla levye ile birbirimizi şişleyebiliyoruz mesela. daha öncesinde quake'te yumruklaşıyorduk falan. yeni mi denk geldi böyle sırayla ölmen?

  adam oyunda her gördüğü şeye şaşırmış birkaç saat önce, sonra kendi gibi bir şeye şaşıran adamı eziyor aklınca. bir de bunu favorileyen saz arkadaşları falan var aynı kafadan...

  hani daha bir sürü şey söyledim de, yazmıyorum buraya. ama çok söyledim, çok andım haberiniz olsun.

  edit2: güya kimin neye şaşırıp şaşırmadığı falan sikinde değilmiş bazı yazarların, ayrıca geyiğine yazmış falan. özel mesaj attı bazı zeka zengini arkadaşlarımız.

  yersen tabi. işine gelmeyince "geyiğine yazdım".

  herkesi kendiniz gibi zannetmeyin.

  edit3: bazı gerizekalılar hala, ama hala söylediği şeyi savunabiliyor.

  hadi küfretmeyeyim diyorum ama bizi kendisi gibi salakmışız yerine koyan gerizekalılara karşı susamıyorum.

  ulan gerzek.

  sen bir sonraki entry'de, bir üstteki entry'i yazan adamla dalga geçmedin mi? işine gelmeyince bana özelden "geyiğine yazdım" demedin mi? önceki entry'nin ilk editinde "süngü nasıl kullanılacak yeaaaaaaa bulamadım beeeen :(" dememiş misin?

  ulan geri zekalı. ben quake ile bf1'i mi karşılaştırıyorum? birini "melee attack" ile öldüren birini sen de öldürmedin mi? ilk defa mı "şişliyorsun" birini (burada süngülemek muhabbetini ilk defa yaptığını ve bunun hoşuna gittiğini anlayabilecek kadar akıllıyız tabi ki çok şükür.).

  hayır, bir de nasıl mağdur nasıl mağdur, açıklamak zorunda kalmış, yazık yaa...

  allah topunuzun belasını versin.


  (susamli cubuk - 6 Eylül 2016 13:20)

 • comment image

  bu arada oyundaki objective harfleri biliyorsunuz daha önceden çokça aşina olduğumuz alpha, bravo, delta kod adları yerine, apples, butter, duff kod adları ile çağrılıyor.

  bunun nedeni, bizim tanıdığımız alfa bravo delta serisinin aslında bir nato standartı olması ve 1956'dan beri yürürlükte olması. e haliyle 1. dünya savaşında bunlar kullanılmıyordu.

  oyunda kullanılan apples butter duff serisi ise ingiliz royal army'nin 1. dünya savaşı süresince kullandığı kod adları. ingiliz ve amerikan orduları genel olarak da nato standartlarına kadar çeşitli kod adlarını kullanmaya da devam etmişler.

  bu incelik, oyunu bu denli sevmemi sağlayan bir başka ilginç detaydır benim gözümde.

  daha detaylı bilgi için vikipedi sayfası

  (bkz: nato phonetic alphabet)


  (susamli cubuk - 8 Eylül 2016 02:00)

 • comment image

  türk takımına girip tankların önüne yatıyorum. ezip geçenlerin nicklerini tek tek not edip ihbar ediyorum. milli iradeyi yenemeyeceksiniz.


  (stockholmesyndrome - 10 Eylül 2016 00:55)

 • comment image

  beyin fonksiyonları çalışmayanları da ortaya çıkaran oyun.

  gerçekler acıtıyor... fantezi dünyanızda, gerçekleri dillendiren insanlara yaftalar yapıştırabilirsiniz ama bu gerçeği değiştirmez.

  şu anda video oyun endüstrisi için arap pazarı, türkiye pazarında kat kat daha büyük ve daha karlı. bu bir gerçek, realite. bu gerçeği dillendirmek de beni arap sevicisi vs. yapmaz. elhamdülilah müslüman falan da değilim, araplar da sikimde değil, arapların dini de. arap pazarını da benim gibiler değil petrolle zenginleşip alım güçlerinin yükselmesi oluşturdu.

  eğer 2015'in en iyi oyunu olan witcher 3, o beğenmediğiniz arapların pazarı için sansürlenmiş şekilde piyasaya sürüldüyse ve senin diline çevrilme projesi rafa kaldırılıp satışlara bırakıldıysa oturup, bunlar bize bağlıydı pislikler ühühühühü diye goy goy yapmayacaksın.

  bir sikten haberi olmayıp buraya milliyetçilik şovenizmi yapmayın.

  türkiye'deki video oyun pazarı belli, resmi distribütör satışları düşük, oyun dağıtıcısı firmalar için türkiye bir pazar değil sayın amına koduğumun sikiği. bunu kafana sok. kütüphanemde 20 tane orijinal kutulu playstation 4 oyunu mevcut, battlefield 3'ü, 4'ü, hardline'i ve battlefront'u satın aldım. bu oyuna türkçe dil desteği geliyorsa benim gibiler yüzünden geliyor. senin gibi millete sıfat yakıştıran sazanlar yüzünden değil!

  bir siktirin gidin köşede ağlayın, türkler en üstün millet deyin... mevcut kapitalist düzende paranın karşısında kanın hiçbir değeri olmadığını hala anlayamamış mallar.


  (gominist redar - 7 Ekim 2016 15:36)

 • comment image

  oynadığımız, özellikle fps bazında, her 10 oyundan 9'unda katliama uğrayan ve düşman olarak gösterilen almanlar ve ruslar arasında "yhhaaaaa niye bizi kesiyorlar yaaaaa?" diye ağlayanlar var mıdır acaba...

  saçmalamayın, oyun bu.

  ona bakarsan, her ülkenin tarihini ülke kendine göre yazar. sen sanıyor musun ki, suudi'ler "ya bizim şerefsiz birkaç kişi osmanlı'ya ihanet etti, sırtından bıçakladı; bu tarihimizde kara bir lekedir." diyorlar? bizim, daha doğrusu bazı yazarların takıldığı bu tutum, maalesef objektif olmayan bir bakış açısının sonucu; bize göre ihanet sayılan bir bağlam, başkaları için bir kurtuluş mücadelesi. tarihte bunun sayısız örneği var, sadece osmanlı'nın diğer uluslarla arasında olan bir durum değil bu.

  eğer duruma bu açıdan bakarsanız, tarihi bir yanlış yapıldığı da doğru olmamış oluyor. araplara göre o zamanlarda yaşananlar zaten bir kahramanlık destanı, oyun da buna paralel kurgulanmış oluyor.

  biz, battlefield 1 kasırgasına kapılanlar, oyunu sadece türkçe olduğu için değil, gerçekten doğru ve uygun bir türkçe'ye sahip olduğu için ve bu konuda ciddi bir çalışma yapıldığı için sevdik. öyle google translate'ten kopyala yapıştır şeklinde yapılmış bir durum da yok yani ortada. yazı kısmını geçtim, sadece seslendirme için bile, basit bir artillery strike alarmı için bile, sanıyorum 3 farklı seslendirmen onlarca farklı kalıbı farklı şekilde seslendirmişler. bu başlığın içinde bunu görebileceğiniz youtube linklerini bir yazar paylaşmıştı daha önce. bizler, öyle sallabaş iş yapılmadığı için çok sevindik, oyunun betasını oynarken çok heyecanlandık ve bu güzel iş için yapımcı firmaya cidden saygı duyduk; zira yapılmış olan iş gerçekten saygı duyulmayı gerektirecek bir çalışma.

  toparlarsak, öyle ağzından köpükler saçarak etrafa saldırmaya gerek yok. bu oyunda, kötü taraf diyelim, almanya, osmanlı ve diğer axis ülkeleri (her zaman olduğu gibi); hikaye kurgusu ingilizler ve dolayısı ile araplar gözünden anlatılacak. ve bu bir oyun. illaki tarihi gerçeklere uymak zorunda da değil.

  uzatmak istemiyorum, "yaa türkleri eziyorlar bu oyunda" diyenler haksız yani.


  (susamli cubuk - 7 Ekim 2016 16:27)

 • comment image

  konu araplarda veya bizde daha fazla satması değil, oyunu yaratan adamların yabancı olması... o yüzden de adam tabikide seni düşman yapacak amk. oyunu türkler yapsaydı, bu sefer de ingilizler, araplar düşman olacaktı.

  düşman ve müttefik göreceli bir kavram sonuçta. sen kendini toprağını savunan kişi olarak görürken, araplar da (tarihsel açıdan) kendi topraklarına sonradan gelen türklerden özgürlüklerini almak istiyor. ingilizler ise bildiğin bugünün amerikası işte... görünüş freedom motherfuckers, amaç sömürge.

  ruslar ve almanlar napsın... adamlar tüm oyunlarda kötü. gerçek tarihi bırak, alternatif tarihlerde bile.

  uzun lafın kısası amma boş beleş insanlarız yemin ederim... oyna geç işte veya kendin yap gücün yetiyorsa. boş yapmakta bir numarayız ama icraat hep sıfır.

  ayrıca şunu özelden tartışın amk. battlefield 1 (12) diye giriyorsun, karşına ilkokul tartışması çıkıyor.


  (likeaboss - 7 Ekim 2016 16:29)

 • comment image

  bazı anası sikiklerin bacısı ebesine kayık pazarda bacısına mandalina kabuğu atılmışlarca amına odun sokulu piç yarrağı gibi götüne meşe giresi bacısına kol böreği ısmarlanmışların incelediği oyun.


  (noryth aquanum - 7 Ekim 2016 17:40)

 • comment image

  senaryoda anzak gözünden çanakkale cephesi görevini (haberci) bitirdim ve gayet beğendiğimi söylemeliyim.
  kimin kazandığından ziyade, kimlerin kaybettiğini objektif biçimde anlatmışlar, inanılmaz bir atmosferle desteklenmiş bu bölümler.

  meraklısı buyursun : https://www.youtube.com/watch?v=kfypckpny5q

  not: video bana aittir, reklam olduğunu düşünen, rahatsız olanlar tıklamasın.


  (makyavelist panda - 18 Ekim 2016 12:43)

 • comment image

  eskiden ne güzel cd'den yüklenirdi mna kodumun oyunları. şimdi işin yok 40gb indir dur.. yok akk'ymiş yok dial-up hızında fibermiş.. orospu çocukları..


  (katamaster - 25 Ekim 2016 00:25)

 • comment image

  türk milletinin kibrini de ortaya çıkarmış oyundur.

  bir kez olsun karşı taraftan bakınca rahatsız olmanızın nedeni, tarih derslerinde ve çevrenizde sürekli haklı ve üstün olduğunuzun öğretilmiş olduğu saçmalığı ile karşılaşmanızdandır. dünyada neredeyse ayak basmadık, etkisi altına almadık yer bırakmayan ingilizler aynı şekilde dünyaya birçok şey de kazandırdı. peki osmanlı ne yaptı? en büyük başarısı "hoşgörü politikası". evet, adamlar da diyordu ki "osmanlı gelsin bize hoşgörü getirsin." bırakın bu işleri. osmanlı'nın tuhaf siyaset anlayışı ve bir sürü hatası yüzünden oldu bu oyunda gördüğünüz çanakkale savaşı ve türlü isyanlar. ayrıca oyunu yapan adamlar gayet de hakkını vermiş türk tarafının. aynı şekilde ruslar ikinci dünya savaşı'nda eriyip bitmelerine, bir sürü can kaybı vermelerine rağmen berlin'e yürüyüp savaşı kazandılar ve hemen sonrasında "kötü adam" ilan edildiler. neden? çünkü siyaset böyle bir şey ve türk insanı bundan anlamaz.

  bence oynayın oyunu, saçma sapan tripler atmayın sağa sola. yapımcı firma oyunun orijinal olarak oynanması için bir sürü önlem almasaydı hepiniz crack yapıp oynayacaktınız, sonra yine sövecektiniz "bu ne biçim oyun" diye.


  (mihajlovic - 25 Ekim 2016 01:08)

 • comment image

  buradaki tepkilerden sonra yapımcılar savaşı osmanlı'nın kazandığı ve tüm dünyada hüküm sürdüğü alternatif bir son yapmaya karar vermişler. oyun açılışında da 'tüm dünya türk'ün daşşaaanı yesin' yazısı yer alacamış. tebrikler emeği geçen herkese.


  (redmist - 25 Ekim 2016 19:24)

 • comment image

  çanakkale bölümündeki olaylar şöyle gelişmektedir:

  -giriş kısmında osmanlı vatanı işgale girişilmiştir ve anzak gençler ön saflardadır gibi şeyler söylenmektedir.

  -cephe çok zorlu bir şekilde gösterilmiştir. giren anzak askeri çıkamamaktadır.

  -ilk bölümde başarılı olunca kontrol ettiğimiz karakter tepeden aşağı bakmakta ve ölen sayısız anzak genci görünce sikeyim yapacağınız işi bizim burada ne işimiz var bakışı atmaktadır.

  -komutan onca gencin ölümünden kendini sorumlu tutmaktadır.

  -sonunda da tepeyi alamayan ingilizler gemiyle bombalayıp kaçar.

  -son olarak da türkler çok sayıda asker kaybederek vatanlarını kahramanca savundu gibi bir şeyler söylenir ve bölüm biter.

  bu bölümün objektifliğine kimse bir şey söylemiyor sanırım. sorun arap isyanında. o konuda da olaya nereden baktığınıza bağlı olarak fikriniz değişebilir. türk tarafından bakınca bu bir hainlik olarak görülebilir. arap tarafı ise kahramanlık olarak görecektir doğal olarak. 3. taraf olan oyun firmasının gözünden bakarsak da kendi yaşadığı bölgede bağımsız olma mücadelesine girişerek ingilizlerle birlik olan arapların daha haklı gösterilmesi normaldir.

  zaten arap isyanı bölümünde osmanlı'nın kötü gösterilmesinin farkında oldukları için çanakkale bölümünde çok hassas davrandıklarını düşünüyorum.

  sonuç olarak bu bir savaş oyunu. bundan önceki tüm savaş oyunlarında amerikan askeri olarak vietnam'dan rusya'ya, çin'den ırak'a, afganistan'dan kore'ye her milletin askerine headshot yapmaya çalışırken iyiydi de şimdi mi subjektif oldu?


  (amcayanickinigostermeyencocuk - 25 Ekim 2016 18:11)

Yorum Kaynak Link : battlefield 1