Süre                : 43 dakika
Çıkış Tarihi     : 09 Mart 2009 Pazartesi, Yapım Yılı : 2009
Türü                : Komedi,Cinayet,Drama,Gizemli,Romantik
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Beacon Pictures , Experimental Pictures , ABC Studios
Yönetmen       : Rob Bowman (IMDB)(ekşi), John Terlesky (IMDB)(ekşi), Bill Roe (IMDB)(ekşi), Bryan Spicer (IMDB)(ekşi), Paul Holahan (IMDB), Thomas J. Wright (IMDB), Jeff Bleckner (IMDB), David Barrett (IMDB), Kate Woods (IMDB), Larry Shaw (IMDB), Holly Dale (IMDB), Jeannot Szwarc (IMDB), Jonathan Frakes (IMDB), Kevin Hooks (IMDB), Hanelle M. Culpepper (IMDB), Ron Underwood (IMDB), Alrick Riley (IMDB), Jessica Yu (IMDB), Jamie Babbit (IMDB), Karen Gaviola (IMDB), Dwight H. Little (IMDB), Helen Shaver (IMDB), Dean White (IMDB), Félix Enríquez Alcalá (IMDB), Rosemary Rodriguez (IMDB), Bethany Rooney (IMDB), Steve Boyum (IMDB), Emile Levisetti (IMDB), Millicent Shelton (IMDB), Chuck Bowman (IMDB), Rob Hardy (IMDB), Milan Cheylov (IMDB), Steve Robin (IMDB), Jann Turner (IMDB)
Senarist          : Andrew W. Marlowe (IMDB)(ekşi),Adam Frost (IMDB)(ekşi),Shalisha Francis (IMDB),Stephanie Hicks (IMDB),Terence Paul Winter (IMDB)(ekşi),Nancy Kiu (IMDB),David Amann (IMDB),Alexi Hawley (IMDB),Terri Miller (IMDB),Rob Hanning (IMDB),David Grae (IMDB),Michal Zebede (IMDB),Elizabeth Beall (IMDB),Robert Bella (IMDB),Moira Kirland (IMDB),Christine Roum (IMDB),Chad Gomez Creasey (IMDB),Will Beall (IMDB),Dara Resnik Creasey (IMDB),Jim Adler (IMDB),Kate Sargeant (IMDB),Amanda Johns (IMDB),René Echevarria (IMDB),Jose Molina (IMDB),Barry Schindel (IMDB),Matt Pyken (IMDB),Scott Williams (IMDB),Christine Boylan (IMDB),Jason Wilborn (IMDB),Barry O'Brien (IMDB),Charles Murray (IMDB),Gabrielle G. Stanton (IMDB),Harry Werksman (IMDB),Marc Dube (IMDB),Cooper McMains (IMDB),Shawn Waugh (IMDB)
Oyuncular      : Nathan Fillion (IMDB), Stana Katic (IMDB)(ekşi), Susan Sullivan (IMDB)(ekşi), Jon Huertas (IMDB)(ekşi), Seamus Dever (IMDB), Molly C. Quinn (IMDB)(ekşi), Tamala Jones (IMDB)(ekşi), Penny Johnson (IMDB)(ekşi), Ruben Santiago-Hudson (IMDB), Maya Stojan (IMDB), Toks Olagundoye (IMDB), Arye Gross (IMDB), Sunkrish Bala (IMDB), Scott Paulin (IMDB), Juliana Dever (IMDB), L.T. Tolliver (IMDB), Myko Olivier (IMDB), Jack Coleman (IMDB), Michael Dorn (IMDB), Geoff Pierson (IMDB), Michelle Alegria (IMDB), Michael Mosley (IMDB), Michael Connelly (IMDB), Kristoffer Polaha (IMDB), Victor Webster (IMDB), Michael Trucco (IMDB), Jan M. Janssen (IMDB), Stephen J. Cannell (IMDB), Monet Mazur (IMDB), Lisa Edelstein (IMDB), Matt Letscher (IMDB), Annie Wersching (IMDB), Jonathan Adams (IMDB), Valerie Azlynn (IMDB), Ken Baumann (IMDB), Phil LaMarr (IMDB), Judith Scott (IMDB), Dan Castellaneta (IMDB), Danny Nucci (IMDB), Sylvester Foster (IMDB) >>devamı>>

Castle ' Dizisinin Konusu :
Castle is a TV series starring Nathan Fillion, Stana Katic, and Susan Sullivan. After a serial killer imitates the plots of his novels, successful mystery novelist Richard "Rick" Castle receives permission from the Mayor of New York...


 • "3. sezon finali baştan sona mükemmel olmuş dizi. friends'in seri finali bile bu kadar değildi. piyasadaki en dengeli yazılmış dizidir, kötü bölümü yok denecek kadar azdır."
 • "6. sezon 7. bölümü cold case tadı vermiştir. ama altyazı hazırlama işini castle bey, tolbert hanım, john bey şeklinde katleden arkadaşa ne desem bilemedim."
 • "bölüm konusuna göre değişen jeneriklerine hasta olunası dizi."
Facebook Yorumları
 • comment image

  2.sezonun 6.bolumunde nathan fillion abimizin efsane dizisi firefly a bir gönderme yapılmıştır.

  --- spoiler ---

  halloween partisine hazırlanan rick castle, malcolm (mal) reynolds kıyafeti ile baloya katılmayı düşünür...

  ---
  spoiler ---


  (thewarlord - 28 Ekim 2009 15:22)

 • comment image

  sırf firefly a çaktığı selamdan bile sevilesi dizi, ayrıca komedi dozu son derece yerinde bildiğin kahkahalara boğan eğlenceli de bir yapım. zaten ne olay örgüsü ne sonu nasıl olacak merakı, bir bu espri anlayışı bir de nathan fillion ın varlığı yeterli bu dizi için böyle sürsün mümkünse.
  gerçi stana katic de az değil kendisini unutmamak lazım.

  alakasız not: o değil de firefly ı çok özlemişim ben, evet. 14 bölüm artı bir film kime yeter, serenity de uzuuuun bir dizi bölümü gibiydi gerçi ama.


  (amarie - 28 Ekim 2009 22:03)

 • comment image

  uzunca bir süredir izlemeye değer bulduğum ilk polisiye. çok az alternatif dışında hepsi aynı şablonu kullandığından kusmak üzereydim. csi sürüsünden bıkan ve klasik tarzda, eğlenceli dedektiflik dizilerini özleyenler kaçırmamalı. nathan fillion'ı hiçbir koşulda kaçırmamak gerekiyor zaten, yaprak dökümü'nde oynasa izlerim. stana katic denen dünyeeaaaa güzeliyle* birlikte süper ikili olmuşlar.

  (*) eğlenceli ama monk vs. gibi değil, çok daha kıvrak. hele "murder (s)he wrote" değil kesinlikle.


  (ventolin - 12 Nisan 2010 11:44)

 • comment image

  televizyon dizileri genelde fog index'i düşük tutularak yazılmış diyaloglarla akar. anlaşılması kolay ve mümkün olduğunca az heceli kelimeler kullanılır, kısa cümleler kurulur. ayrıca bunlar tane tane, yavaş yavaş okunur. castle, zor yolu seçen dizilerden. iki ana karakterden biri yazar, diğeriyse kitap kurdu. dilleri basit değil. konuşurken birbirlerinin sözlerini süratle tamamlıyorlar. onların diyaloglarını dikkatle takip ederken hem karmaşık bir gizemin çözülüşünün, hem de şimşek gibi gelip geçen esprilerle sağa sola yedirilmiş ince referansların tadına varılıyor. kesinlikle tembel izleyiciye göre değil. televizyon başında cin gibi olmayı gerektiriyor. ama izleyiciye çabasının karşılığını da fazlasıyla veriyor.

  bütün bunlara ek olarak castle - beckett ikilisini yeme de yanında yat. david addison - maddie hayes çiftinden beri televizyonda bu kadar uyumlu bir ikili görmemiştim.


  (ventolin - 20 Nisan 2010 23:54)

 • comment image

  antalya'da kaleiçi'nde yer alan ve ne zaman gitseniz oturabileceğiniz bir mekan. kaleiçi'nde mahşeri bir kalabalık da olsa oturabilirsiniz, fırtına esiyor olsa da. yağmur, rüzgar, güneş vb. için mutlaka bir kuytusu vardır, kapalı bir mekan olmamasına rağmen.


  (kitarobit - 18 Ocak 2011 22:28)

 • comment image

  yanilmiyorsan 3. sezonun 9. bölümünde de firefly a bir selam cakmistir. castle iki cinliye cince bir soru sorduktan sora beckettle arasinda su diyalog gecmistir:

  b-semester abroad?
  c-no, tv show i used to love.


  (crovax - 24 Mart 2011 16:08)

 • comment image

  3. sezon finali baştan sona mükemmel olmuş dizi. friends'in seri finali bile bu kadar değildi. piyasadaki en dengeli yazılmış dizidir, kötü bölümü yok denecek kadar azdır.


  (john david jackson - 27 Mayıs 2011 01:06)

 • comment image

  tam adı richard alexander rodgers olan ancak onu richard edgar castle olan değiştiren şahane ötesi karakter. her yattığı kadın kendisini en az bir kere bencil, çocuksu, düşüncesiz olarak tanımlasa da yeri geldiğinde düşünceli, romantik, duygusal, mantıklı, ciddi ve her daim eğlenceli olabilmektedir. en az kendisi kadar şahane kadınları, annesi ve kızı, ile muhteşem olduğunu düşündüğüm bir hayat sürdürmektedir. gilmore girls deki anne kız ilişkisinden sonra en özendiğim aile bunlardır. araştırma yapmak için girmediği delik kalmayan, usta yazarlarla poker partisi yapıp, sohbet esnasında cinayet çözen, kitaplarını yalnızca çok değer verdiği insanlara adayan, csi ve komplo tutkunu, kızının erkek arkadaşını katil kostümü giyip korkutmaya çalışacak kadar muhteşem bir adam.

  şu dünyada yaratılmış 3 adet muhteşem erkek kararkter vardır gözümde. birisi pacey witter, birisi chandler bing nihayetinde diğeri de richard castle dır. ayrıca kate beckett dünyanın en şanslı sürtüğüdür!


  (cordy - 20 Mart 2012 20:03)

 • comment image

  senarist kimselerini takdir ettiğim dizi. hem dönemsel olaylara göndermeler yapıyorlar, hem vakalar ilginç. espriler kaliteli, uzun cümleler kuruluyor-bu iyi bi özellik-. yancı karakterler de oldukça sempatik ve eğlenceliler. o castle'ın annesi ne efsane bir kadın. işin romantizm kısmını beceremiyorlar bir tek. ondan pek umudum yok ama.

  nathan fillion'ın an be an çökmesine tanık olmasaydık iyiydi. adam gözlerimizin önünde yaşlandı, biz de oturup izledik... hey gidi...


  (kacmayin isirmam - 20 Nisan 2012 00:15)

 • comment image

  eğlenmek ve psikolojik tahlil yapmak için, the mentalist ten sonraki en iyi dizi. rick castle karakteri bence efsanedir ama en az onun kadar efsane annesi ve kızı kadın psikolojisinin tahlili açısından önem arz eder. seksi sezon finalinden sonra eylülü heyecanla bekliyoruz


  (jassinpera - 26 Mayıs 2012 04:18)

 • comment image

  polisiye manyağı olarak nasıl atlamışım bilmiyorum bu diziyi ama, çok eğlenceli yaklaşık 1 ay gibi bi sürede sezonu yakaladım 5. sezon 6. bölüme kadar geldim.

  bi csi değil ; bilimsel hiçbi şey yok nerdeyse, bi criminal minds değil ; suçlular çok düz/basit öyle çözerken zeka,ekipman,adam gerekmiyo. psych kadar komedi değil, monk kadar antiromantik değil. body of proof kadar düz mantık/eğlencesiz/yan karaktersiz ve antiromantik değil. rizzoli &isles kadar kadınlı değil `:(heheh)`antiromantik değil yani.

  sonracıma en yakın olarak da mentalist kalıyor. şimdi mentalistle çok benzeşiyorlar : temel olarak kendi işi olmayan-polis olmayan- bi adam gelip polise yardımcı oluyor,çeşitli yetenekleriyle. adam yakışıklı, sevimli, ortam adamı. konular basit ve gözden kaçmış ayrıntılarla çözülüyor. temel farklarıysa sanırım romantizm ve mizah unsuru. malum beckett'la castle arasındaki gerilim diziyi canlı tutan unsurlardan, oysa sevgili mentalistteki soğuk abladan hiç tık yok. tabi bunda patrick jane'in hikayesinin çok hüzünlü olmasının da payı var. sonuçta richard castle zengin, zübbe, egoist, oyuncak arayan bi adam, tabi ki ekranda daha eğlenceli duracak.

  bir lüzumsuz dizi kritiğinin daha sonuna geldik, mentalist seviyosanız izleyin mutlaka, hiç öyle afişindeki gibi ucuz bi dizi değil. ben baya şüpheyle yaklaşmıştım imdb'de görünce çünkü. *

  s05e05i izledikten sonra 1. bölüme döndüm de, nathan fillion yaşlanmasaymış keşke. gerçekten 35le 40 yaş arasında fark oluyomuş. neyse, kendisi her zaman polisiye dizi dünyasının zengin, yakışıklı, kültürlü piç beyaz atlı prensi olarak kalacak yine de.


  (kanuniye - 8 Kasım 2012 05:03)

 • comment image

  5x22 ile koskoca 5 sezonu özetlemiş, güzelliği ile göz yaşartmış dizidir.

  --- spoiler ---

  5 sezon boyunca birbirlerine söyledikleri/ima ettikleri her şeyi bu bölümde öylece görmek inanılmak güzeldi. hatta bi ara castle "daha sayabileceğim örnekler var ama senelerdir değişen saç şekillerin aklımı karıştırdı" gibi bir şey söyleyince, "neden bu diziye hastayım?" sorusunun cevabını kendimce buldum.

  yine işi son bir dakikada çözme mallığına girseler de, bütün bölüm açısından öyle olması iyi oldu.

  beckett hatıralarının bir yerinde "iyi günde kötü günde birlikte olabileceğim birini istiyorum" tarzında bir cümle kurup, castle ile olan tüm anıları geçince ekrandan, şöyle bi kenara çekilip ağlamak istedim. bölüm bitince 1. sezona yeniden başladım, öyle içime işledi bildiğin.

  lan bazen çok fena adamlar yaratıyorsunuz, ayıp oluyor sevgili senaristler. bize de bir pacey, bir chandler, bir damon, bir castle olmasın mı yani allahsızlar!

  castle bebeğim, you are best man ever!

  ---
  spoiler ---


  (cordy - 12 Mayıs 2013 15:05)

 • comment image

  --- spoiler ---

  beckett'ın fbı'den kovulmasına deli sevindiğim dizi, 6. sezon dc'de 1 ve 2. bölüm tadında geçecek diye çok korktum, iyi oldu böyle, gelsin new york'a castle ile dolansın o da rahat etsin biz de =)
  en way pi di opın ap =)
  ---
  spoiler ---


  (huzun yoldasi - 15 Ekim 2013 00:06)

 • comment image

  --- spoiler ---

  6. sezon 7. bölümü cold case tadı vermiştir. ama altyazı hazırlama işini castle bey, tolbert hanım, john bey şeklinde katleden arkadaşa ne desem bilemedim.
  ---
  spoiler ---


  (huzun yoldasi - 8 Aralık 2013 23:26)

 • comment image

  arkadaşımın laptopunda bulduğumda varlığından dahi yeni haberim olan dizi. şu an ikinci sezondayım ve güzel gidiyor. en sevdiğim özelliği ise ara sıra pearl jam çalıyor olmaları. bir de lie to me den sonra daha güzel bir baba kız ilişkisi olamaz derken bana daha güzelini gösteren dizidir efendim.


  (otomatikgreyfurt - 22 Mart 2014 15:36)

 • comment image

  neredeyse 10 gün önce başlayıp, 6x5'e kadar geldim bugün. 3-5 güne kadar güncel bölümlere yetişirim sanırım.
  sırf nathan fillion hatrına başladım diziye, firefly'da adama doyamadık. dizi bitti, film* bitti, çizgi romanlarını bitirmemek için bütün irademi kullanıyorum. (konu dışı: hainsin, çok kötüsün, ayrıca hiç öngörülü değilsin lan fox! iptal edilir mi öyle dizi!)

  neyse, castle ile ilgili iki sorunum var. öncelikle, the mentalist ile birlikte izleyince karakterleri birbirine karıştırıyorum, fbi'ın başındaki adamı (the mentalist) captain montgomery ile karşılaştırıyorum bir an, heyecanlanıyorum. ikinci sorun ise, agatha christie bile ölüm zamanını kırık saatten belirleme klişesini bu kadar çok kullanmadı lan! adam vurulup yere düşünce saati kırılmış, time of death 23.47 imiş. daha kaç kez aynı geyiği yapacaklar diye merakla bekliyorum.

  şimdiye kadar izlediğim bölümler itibarı ile:

  --- spoiler ---

  - 2. sezonda nathan fillion'ın captain raynolds kostümüne büründüğü ve kızının "bunu beş sene önce giymedin mi, get over it!" dediği bölüm,
  - fillion'ın the x files melodisini mırıldanarak dolaştığı bölüm,
  - comic-con bölümü,
  - taze izlediğim zaman yolculuğu temalı ve "what were you expecting, castle? time travel device? doctor who's sonic screwdriver?" sorulu bölüm

  ---
  spoiler ---

  ile bilim kurgu nerdlerini keyiften dört köşe ediyor. ayrıca hiçbir polisiye dizide bu kadar çok kahkaha attığımı sanmıyorum.


  (jabe ceth ceth jafe - 21 Nisan 2014 00:42)

 • comment image

  kafayi dagitmek icin birebir, super keyifli, super surukleyici, pes pese yeni bolum actiran dizi.

  son bir aydir bana dunyayi dar eden mide rahatsizliklarinda ilaclardan daha etkili oldu vallahi, sayesinde iyilestim diyebilirim. :) aciyorsun arka arkaya castle bolumlerini, baska hicbir sey gelmiyor aklina. oyle ki ise gitmeyip ard arda 7-8 bolumle castle gunu yaptigim gun bile oldu. sonucta mide sorunu = stres. keyifli insan => sorunsuz mide.

  nathan fillion'in oyunculugu ve mimikleri muhtesem. ozellikle heyecanlandigi ya da muziplik yaptigi zamanlarda oyle icten veriyor ki duyguyu, ister istemez izleyen de gulumsuyor.* cilgin anne en eglenceli karakter. castle'in ciddi konularda annesiyle yaptigi diyaloglar cok guzel. kizinin gercek otesi iyiligi, mukemmelligi de bana komik ve eglenceli geliyor. sonucta gercekcilik aramak icin izlemiyorum diziyi. dedektifler ryan ve esposito'nun ise bambaska kisilikleri olmasina ragmen ikisinin de katiksiz iyi ve sifir art niyetli insanlar olmalari hosuma gidiyor. lanie ise en sevdigim karakter.

  sahne gecisleri de cok basarili. hem cinayet sahnelerinde, hem de konusmalarda bir sonraki sahneyle oyle guzel bagliyorlar ki hic kopmuyorsun. goruntuler, diyaloglar, muzikler, hepsi iki sahne arasinda tam bir uyum saglayacak sekilde seciliyor. bir de sozde bir olaydan bahsederken bir diger olaya laf carptirmalari cok hosuma gidiyor. pek cok ornegi var ama mesela aklima gelen bir tanesi:

  --- spoiler ---
  mesela lanie-esposito iliskisinden bahsederken kate'in castle'a "ikisi de birbiriyle birlikte olmak istiyor ama inatciliklarindan soyleyemiyorlar" demesi gibi.
  ---
  spoiler ---

  3.sezon finali uber otesiydi. bir cumartesi sabahi izledim, evden ciktim, eve geri geldim, s4e1'i acmadan oturdum bastan bir kere daha izledim. iyi ki diziyi simdiye kadar kesfetmemisim de birikmis. 3.sezondan sonra aylarca 4.sezonu bekledigimi dusunemiyorum. simdi 4. sezonun ortalarindayim. eve gitsem de castle izlesem diye geciyor valla is gunleri...


  (fairy witch - 25 Ağustos 2014 21:26)

 • comment image

  antalya'da mekan içinde gördüğüm iki kedi için döktüğüm azıcık mamaya tepki gösteren garsonları olan, bir daha gitmeyeceğim mekanlar arasına giren, garsonların bağırarak konuştuğu, sürtük modunda giyinip yalakalık yapan bir kadın için kasaya %10 indirim yapılması için önceden haber gönderilen enfes manzaraya sahip mekan.


  (mullus barbatus - 14 Nisan 2015 19:31)

Yorum Kaynak Link : castle