Süre                : 2 Saat 5 dakika
Çıkış Tarihi     : 01 Aralık 2017 Cuma, Yapım Yılı : 2017
Türü                : Biyografi,Drama,Tarih,Savaş
Ülke                : İngiltere
Yapımcı          :  Perfect World Pictures , Working Title Films
Yönetmen       : Joe Wright (IMDB)
Senarist          : Anthony McCarten (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Lily James (IMDB)(ekşi), Gary Oldman (IMDB)(ekşi), Ben Mendelsohn (IMDB)(ekşi), John Hurt (IMDB)(ekşi), Stephen Dillane (IMDB), Kristin Scott Thomas (IMDB)(ekşi), Jordan Waller (IMDB), Richard Lumsden (IMDB)(ekşi), Brian Pettifer (IMDB), Philip Martin Brown (IMDB), John Locke (IMDB), Michael Haydon (IMDB), David Olawale Ayinde (IMDB), Tom Ashley (IMDB), Michael Bott (IMDB), Danny Stewart (IMDB)

Darkest Hour (~ En Karanlik Saat) ' Filminin Konusu :
2. Dünya Savaşı'nın başlangıcı ve Nazi Almanyası'nın korkunç bir tehditle tüm Avrupa'ya ve İngiltere'ye karabasan gibi çökmesinin ardından Büyük Britanya başbakanı Neville Chamberlain (Ronald Pickup) görevinden ayrılmak durumunda kalmıştır Yerine Winston Churchill'in (Gary Oldman) getirilmesine karar verilir. Görevi devralmasının hemen ardından Churchill'i çok zor kararlar beklemektedir: Hitler'le barış mı yapmalı, yoksa topyekün bir savaşta ülkesine liderlik mi etmelidir?

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Makyaj, En İyi erkek Oyuncu
BAFTA:Best Make Up/Hair, Best Leading Actor
Golden Globes:Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama


 • "özelden küfür eden, azizeye can verebilecek karakterde bir ergendir.küfürler seni şampiyon yapmaz ergen'ciğim."
 • "en iyi erkek oyuncu oscar'ına aday diğer oyuncuların aday oldukları filmleri izlemedim. ama gary oldman winston churchil rolüyle tarih yazmış. sadece gary oldman'ın performansı için bile izlenir."
Facebook Yorumları
 • comment image

  29 mart'ta çıkması beklenen, paradox interactive'in gelmiş geçmiş en iyi oyunu olması kuvvetle muhtemel, 1. ve 2. dünya savaşlarını kapsayan strateji oyunu. hoi severleri şimdiden sabırsızlıktan çıldırtmışa benziyor. *

  oyun artık çıkmıştır, yumulun! *


  (costa blanca - 1 Mart 2011 18:15)

 • comment image

  (bkz: #31853416)

  yalan söylüyor(yazıyor). hiç bir trabzonlu konuşmuyormuş umut'un uca'ya attığı golü. öyle diyor. iki yıldır yazdıklarımızı filan gördüğü halde yalan söylüyor. aynı satırları, aynı havayı paylaşmaktan utanıyorum. bunun gibiler çalıştıkları yerde ya da eğitim aldıkları yerde "adam" taklidi yaparlar bir de. az biraz şerefli, haysiyetli, onurlu olun. yetmiyor mu haksızlığın dibinde olduğunuz yerde haklı olanları iftira ve yalanlarla suçladığınız. bu dünyada belki olmaz ama öteki tarafta yakanızdayım, hakkımı helal etmiyorum.


  (kor arabin mahnisi - 23 Ocak 2013 16:22)

 • comment image

  özelden küfür eden, azizeye can verebilecek karakterde bir ergendir.

  küfürler seni şampiyon yapmaz ergen'ciğim.


  (by beer - 10 Mayıs 2016 14:49)

 • comment image

  en iyi erkek oyuncu oscar'ına aday diğer oyuncuların aday oldukları filmleri izlemedim. ama gary oldman winston churchil rolüyle tarih yazmış. sadece gary oldman'ın performansı için bile izlenir.


  (frombillericay - 2 Şubat 2018 22:34)

 • comment image

  dünyanın en zor işlerinden biri olmalı winston churchill i oynamak. kaba, çirkin , ayyaş , yarı bunak ama kelimeleri silah gibi kullanabilen ağzından pürosu asla düşmeyen iri boyutta bir penguen.

  gary oldman bu işin altından hakkı ile kalkmış ama churchill'i konu alan * tüm filmler gibi ağır * ve daha çok meraklısına hitap eden bir iş olmuş ve ne yazık ki dunkirk * işi de bunu değiştirmeye yetmemiş.

  --- spoiler ---

  churchill'in parlemento'daki tarihi ve dengeleri değiştiren konuşmasından sonra:

  _ what just happenned
  _ he mobilized the english language and sended it to battle

  ---
  spoiler ---


  (travenian - 5 Şubat 2018 19:17)

 • comment image

  zamanlaması talihsiz film. dunkirk filminden sonra bu film tat vermiyor. her seferinde nolan'ın o enfes sahneleri akıllara geliyor. dunkirk'den önce çıksaydı belki derdim ama dunkirk'in altında ezilir gider. bağımsız olamaz.
  itiraf edeyim en gaza geldiğim bölüm ise churchill'in çanakkale'de mustafa kemal atatürk'den yediği şamarın yüzüne vurulduğu andı. atatürk olm bu kolay mı. ulan biri çıksa da atamızın, milli mücadelimizin adam gibi filmini yapsa da görsek. o zaman dünya görürdü lider neymiş. churchill falan hikaye.


  (right click - 8 Şubat 2018 22:49)

 • comment image

  özellikle filmin ikinci kısmını beğendim, bence izlenilesi bir film.

  --- spoiler ---

  öncelikle filmin nolan'ın filmi durkirk ile aynı yıl içerisinde çıkması konu anlamında birbirlerini tamamlaması açısından iyi olmuş.

  film içinde churcill'in gelibolu'da ki başarısızlıklarına oldukça fazla göndermeler yapılıyor. her yapıldığında içimin yağları eridi, bi mutlu oldum. *

  winston churcill'i izlerken bende içimden keşke ulu önderimizin hangi şartlarda nasıl davrandığını, nasıl kararlar aldığını, çaresiz kaldığı anları nasıl lehine çevirebildiği kısacası liderlik özelliklerini yansıtan yabancı dilde film oscarına aday olabilecek kalitede bir film yapılsa diye içimden geçirdim. ne güzel olurdu sözlük.

  filmin sonuna doğru, churcill'in parlamento konuşmasında eğer ki ülkemiz istila edilecek olursa yeni dünya * eski dünyayı kurtaracaktır gibi bir ibaresi vardı. -tam cümle bu olmayabilir affınıza sığınıyorum- bana yavru vatan united kingdom hissini verdi. *

  son olarak gary oldman çok etkileyici bir performans sergilemiş. oscar için rakipleri sağlam. daniel day lewis'i izlemeden yorum yapamayacağım ama en iyi erkek oyuncu oscar ı için bence önemli bir aday.

  ---
  spoiler ---

  son olarak film için benim puanım 7,6/10.


  (karsinin aksisi - 11 Şubat 2018 13:22)

 • comment image

  bence bu film motivasyon kategorisinde bile iş yapar. churchill’in çok etkileyici konuşmaları var, bazıları çok hoş ve bunları bir yerlerde kullanmak isterim. fırsat olduğunda bu filmi mutlaka tekrar izleyeceğim.

  mesela onun sözü müdür bilmiyorum ama “kafan aslanın ağzında iken onunla pazarlık edemezsin” çok iyiydi.
  gelibolu ile ilgili sahnelerinde türklerle ilgili kötüleyici ifadeler yoktu hatta büyük bir yenilgi aldıklarını çok net göstermişler.

  son olarak dunkirk ile arka arkaya gösterime girmiş olması birbirini tamamlama açısından çok iyi olmuş.
  yüksek puanı hak eden filmlerden biri ama tam puan vermek baba, esaretin gücü gibi filmlere haksızlık olur.


  (neyyy - 13 Şubat 2018 17:55)

 • comment image

  gary oldman'ın churchill'den daha iyi konuşma yaptığı film. gary oldman'ın meclis konusmasindan sonra insanin "dünya ingilizin taşşağını yesin." diyesi geliyor. orjinal churchill'in konuşmasını dinledikten sonra ise insanın "he dayı tamam dayı." diyesi geliyor sadece. dünya gary oldman'ın taşşağını yesin.


  (asansorde osuran adam - 21 Şubat 2018 17:39)

Yorum Kaynak Link : darkest hour