Süre                : 2 Saat 58 dakika
Çıkış Tarihi     : 24 Mayıs 1995 Çarşamba, Yapım Yılı : 1995
Türü                : Biyografi,Drama,Tarih,Savaş
Taglar             : İskoçya,Ayaklanma,İngiltere,Efsane,idealism
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Icon Entertainment International , The Ladd Company , B.H. Finance C.V.
Yönetmen       : Mel Gibson (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Randall Wallace (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : James Robinson (IMDB)(ekşi), Sean Lawlor (IMDB)(ekşi), James Cosmo (IMDB)(ekşi), Sean McGinley (IMDB)(ekşi), Mhairi Calvey (IMDB)(ekşi), Brian Cox (IMDB)(ekşi), Patrick McGoohan (IMDB)(ekşi), Sophie Marceau (IMDB)(ekşi), Stephen Billington (IMDB), Angus Macfadyen (IMDB), John Kavanagh (IMDB), Alun Armstrong (IMDB), Mel Gibson (IMDB), Catherine McCormack (IMDB), Brendan Gleeson (IMDB), Tommy Flanagan (IMDB), Alex Norton (IMDB), Rupert Vansittart (IMDB), Michael Byrne (IMDB), Malcolm Tierney (IMDB), Donal Gibson (IMDB), Jeanne Marine (IMDB), Ian Bannen (IMDB), David O'Hara (IMDB), Peter Mullan (IMDB), Gerard McSorley (IMDB), Richard Leaf (IMDB), Bill Murdoch (IMDB), Declan Geraghty (IMDB), Jer O'Leary (IMDB)

Braveheart (~ Cesur Yürek) ' Filminin Konusu :
13. yüzyılda İngilizler, İskoçlar üzerinde egemenlik kurmuştur. İngiliz soyluları, yeni evli İskoç kadınlarıyla ilk geceyi geçirme hakkına sahiptir. Çocukken ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace'ın karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürüldüğü zaman, onun intikam arayışı kısa zamanda ülkesinin özgürlüğü için amansız bir savaşa dönüşür.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı, En İyi Film, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Film, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı
BAFTA:BAFTA Film Award-Best Sound
Golden Globes:Golden Globe-Best Director - Motion Picture


İntikam / 27 Ortaçağ / 14
 • "mel gibson'in hem oynayip hem de yonettigi be$ dalda oscar almi$ super film.. hayatimda seyrettigim en iyi 3-4 filmden biri.."
 • "ingiliz sevgilim ailemle tanismaya turkiye'ye geliyor, yarin sabah burada olacak. bizimkiler su anda evde aglayarak braveheart izliyorlar. yarin adami kapidan cevirmezsek iyi.tef gibi geren film."
 • "mel gibson un mukemmel bir oyuncu oldugunu robert the bruce a ihaneti yuzunden attigi inanilmaz bakislarindan yakalayabilirsiniz. o sahnede william wallace la beraber benimde gozlerim dolmustu."
Facebook Yorumları
 • comment image

  filmi oniki kere seyretmemdeki en büyük etkenlerden biri de ingiltere prensesi'nin william wallace'la beraber olduktan sonra, hayatında aşkı ilk defa tatmış bir kadın olarak sarayın koridorlarında yürürken yüzünde çok anlamlı bir gülümsemeyle kendine dokunduğu sahnedir. ötesi yoktur.


  (poison - 10 Mart 2002 20:22)

 • comment image

  yıllar önce seyrettiğimde kendimce zaman içinde kimseye açıklamanın fırsat olmadığı bir bug ını bulduğum film..filmin başlarında, wallace köyüne döndüğünde, ''gel, savasacaz, özgürlük, iskoçya vs..'' diyen 4-5 adamı ''ben köylüyüm, aile kurmaya geldim..savasla, vurdu kırdıyla işim olmaz..'' diyerek kapısından kovmuştu, sonrasında sevdiği kız ingilizlerce öldürüldükten sonra wallace özgürlük savunucusu kesildi.. başından sonuna kadar tek vurgulanan konu olan ''freedom'' aslında wallace nin intikam arzusuyla yanıp tutusmasından ibaretti bu filmde. bu celişkiyi ben cözemedim william


  (gil - 7 Aralık 2002 01:54)

 • comment image

  maksimum keyfi almak için yalnız izlenmesi gereken film.

  zira ne vakit yanımda biriyle bu filmi izlesem " savaş o zamanmış aga, off o zamanmış savaş, şimdi bi düğmeye basıyosun ohooo o zamanmış savaş o zamanmış " diye kafam skilmekten filme konsantre olamıyorum. hayır sanki bana nükleer denizaltıda görevli subay, sanki bana füze fırlatma kodlarını başkana söyleyen general sanki bana. bi düğmeye basıyomuş. teallam

  he amk o zamanmış savaş he o zamanmış.


  (helterskelter - 4 Ağustos 2011 22:41)

 • comment image

  filmde bir mendil var filmin başında kızcağız onu işlemiş dantellemiş falan ulan filmin sonunda leş olmuş mendil. kızcağızın kemikleri sızladı mezarda. sanki mendile bütün iskoç ordusu götünü sildi. bir yıkayın be sevabına mendili.


  (akmaral - 9 Eylül 2011 04:06)

 • comment image

  mel gibson'in hem oynayip hem de yonettigi be$ dalda oscar almi$ super film.. hayatimda seyrettigim en iyi 3-4 filmden biri..


  (ssg - 23 Mart 1999 00:00)

 • comment image

  hayatimda izledigim en iyi film.kesin konushmak gerekirse ki kesin konushmali, sinema tarihinin en iyi filmi."abarttin?" diyenlere
  cevabim shudur
  "hayir, abartmadim abi hakkaten öyle"

  (2004 otis'in notu: o zamanki hayatim bu kadarmis, bu kadarini gorebilmisim. ama braveheart hala en sevdigim filmlerden birisidir.)


  (otisabi - 23 Mart 1999 00:00)

 • comment image

  ingiliz sevgilim ailemle tanismaya turkiye'ye geliyor, yarin sabah burada olacak. bizimkiler su anda evde aglayarak braveheart izliyorlar. yarin adami kapidan cevirmezsek iyi.

  tef gibi geren film.


  (serious cat - 5 Aralık 2013 22:56)

 • comment image

  1999'da tgrt yayımlamıştı, saat 21:00'da başlamış, 01:00 gibi bitmişti. lise birinci sınıf öğrencisiydim, babamın sanki vatan meselesiymiş gibi filmin sonuna kadar televizyon karşısında olmamıza izin vermesi hep aklımdadır.


  (makinedeki hayalet - 19 Eylül 2014 20:35)

 • comment image

  buna dandik film diyen ancak filmdeki ibne ingiliz prensinin tokmakladığı kankası olabilir.

  iyiler çok iyi değildir, bruce denen ingiliz uşağı piç önce wallace ile takılmakta sonra kafaya kovayı geçirip davayı satmakta sonra da iskoçlara kıyamayıp gene taraf değiştirmekte. filmin sonunda görüyoruz ki mendili saklamış, iskoçya adına savaşıyor gene falan. bu götveren iskoçların yüzyıllar sonra yirmi poundluk paranın üstüne resmini basacağı halk kahramanı amk. wallace da aman dileyeni bağışlayan kara murat gibi biri değildir, yorku basıp milleti öldüren, intikam için kızı öldüren ingiliz komutanın gırtlağını kesen biridir.
  kötüler de çok kötü değildir. ingiliz prensi depresif ibne ingiliz rock grupları dinleyen yumurta gibi bir ezik iken, babası longshanks şahsiyeti politika ilmini yalamış yutmuş su katılmaz bir makyevalisttir. birkaç tane dalyarak ingiliz lordu görüyoruz sadece kötülük için kötülük yapan, milletin karısını kızını siken, figuran cinsinden. iskoç lordları desen alayı sinsi amk.

  bu arada günümüzün sikko hollywood filmlerindeki helikopterle 98754 açıdan yapılan çekimler ya da haritada bak bu ordu buraya gitti vs. olayları olmadığından filmin içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi, belgesel tadında değil yani film, sanki wallaceın yanındasınız, helikopterden değil bir metre yetmiş santim yükseklikten bakıyorsunuz karşıdaki orduya.

  netice itibariyle dünya iskoçun daşşağını yesin.


  (halis ayarci - 13 Kasım 2014 03:26)

 • comment image

  mel gibson un mukemmel bir oyuncu oldugunu robert the bruce a ihaneti yuzunden attigi inanilmaz bakislarindan yakalayabilirsiniz. o sahnede william wallace la beraber benimde gozlerim dolmustu.


  (zaknafein - 18 Eylül 2001 14:58)

Yorum Kaynak Link : braveheart