Süre                : 2 Saat 34 dakika
Çıkış Tarihi     : 10 Eylül 1994 Cumartesi, Yapım Yılı : 1994
Türü                : Cinayet,Drama
Taglar             : Doğrusal olmayan zaman çizelgesi,Siyah komedi,Neo noir,Aşırı doz,esaret
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Miramax , A Band Apart , Jersey Films
Yönetmen       : Quentin Tarantino (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Quentin Tarantino (IMDB)(ekşi),Roger Avary (IMDB)(ekşi),Quentin Tarantino (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Tim Roth (IMDB)(ekşi), Amanda Plummer (IMDB)(ekşi), John Travolta (IMDB), Samuel L. Jackson (IMDB)(ekşi), Phil LaMarr (IMDB)(ekşi), Frank Whaley (IMDB), Burr Steers (IMDB)(ekşi), Bruce Willis (IMDB)(ekşi), Ving Rhames (IMDB), Paul Calderon (IMDB), Bronagh Gallagher (IMDB), Rosanna Arquette (IMDB), Eric Stoltz (IMDB), Uma Thurman (IMDB), Michael Gilden (IMDB), Joseph Pilato (IMDB), Brad Blumenthal (IMDB), Steve Buscemi (IMDB), Christopher Walken (IMDB), Angela Jones (IMDB), Maria de Medeiros (IMDB), Karen Maruyama (IMDB), Kathy Griffin (IMDB), Linda Kaye (IMDB), Duane Whitaker (IMDB), Peter Greene (IMDB), Alexis Arquette (IMDB), Quentin Tarantino (IMDB), Harvey Keitel (IMDB), Julia Sweeney (IMDB), Lawrence Bender (IMDB), Cie Allman (IMDB), Lori Pizzo (IMDB), Glendon Rich (IMDB), Ani Sava (IMDB)

Pulp Fiction (~ Ucuz Roman) ' Filminin Konusu :
Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirlerine aşık bir çift soyguncudur. Bu arada iki işi iyi bilen gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak,patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı redderek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri mutheşem bir raslantı sonucu bir araya getirecektir.

Ödüller      :

Cannes Film Festivali:Palme d'Or
Academy Awards - Oscar:En İyi Özgün Senaryo
BAFTA:BAFTA Film Award-Best Screenplay - Original, BAFTA Film Award-Best Actor in a Supporting Role
Golden Globes:Golden Globe-Best Screenplay - Motion Picture
Independent Spirit Awards:Independent Spirit Award-Best Director, Independent Spirit Award-Best Screenplay, Independent Spirit Award-Best Male Lead, Independent Spirit Award-Best Feature


Gansgter / 19 Kara Mizah / 13
 • "zenciyi sikiyorlar!"
 • "(bkz: amına kodumun boksörü neler açtı başımıza)"
 • "uma'nin john tarvolta ile yemeğe çıktığı sahnede kaba taslak kill bill'in senaryosundan bahsettiği film"
Facebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---

  tarantino, jimmie ve lance karakterlerinden hangisi oynayacagini secemiyormus. en sonunda jimmie'yi secmis cunku mia'nin asiri doz sahnesinde kameranin arkasinda olmak istemis.

  tarantio, jules karakterini ozellikle samuel l. jackson icin yazmis & eklemis. yanliz oyuncu secimleri sirasinda paul calderon baya guzel oynayinca yapimcilari bir dusundurmus. samuel baba bunu duyunca direk los angeles ucagina atlayip secimlere katilip rolu almis. paul calderon'a da ufak bir rol (paul) verilmis.

  honey bunny ve pumpkin rolleri & karakterleri ozellikle amanda plummer ve tim roth icin yazilmis. the wolf karakteri de harvey keitel icin yazilmis.

  vincent rolu aslinda michael madsen icin yazilmis. ama baska cekimlerle cakistigi icin oynayamamis. bu sefer daniel day-lewis vincent rolunu cok istiyormus ama tarantino john travolta'ya iyilik olsun diye vermis rolu.

  en basta uma thurman mia rolunu istememis. tarantino onu o kadar cok istiyormus ki ikna etmek icin senaryoyu telefonda bile okumus.

  mia'nin tv show pilotunda ki karakterlerin hepsi kill bill'de karsimiza cikiyor.

  vincent'in kullandigi 1964 model chevelle malibu aslinda tarantino'nun arabasiymis. hatta cekimler sirasinda calinmis.

  tarantino'nun ayak fetisi bu filmde de goruluyor. mia karakteri nerdeyse surekli ciplak ayakli gorunuyor. ayni sekilde taksici esmarelda karakteri de oyle.

  filmde oldukca hollanda muhabbeti geciyor. ozellikle de cogu karakter amsterdam hakkinda konusuyor. bunun sebebi tarantino'nun senaryoyu amsterdam'da bir otel odasinda ve kahve dukkaninda yazmis olmasi.

  filmde, karakter isimlerinde ve ozellikle de diyaloglarda milyonlarca gonderme var. diger tarantino filmlerine bayagi gonderme var. ayrica belki de 50 farkli karakter ve filme gondermeler var.

  film 8 milyon dolara mal olmus. zaten 5 milyonu oyunculara gitmis. mesela john travolda 150 bin dolar almis.

  filmde 265 kere fuck lafi geciyor.

  ---
  spoiler ---


  (mission complete - 26 Şubat 2009 03:54)

 • comment image

  en büyük şanssızlığı forrest gump'la aynı sene gösterime girmesidir. 1994 senesinde 7 dalda oscar'a aday gösterilen pulp fiction, sadece 1 dalda (en özgün senaryo) oscar alabilmiştir.

  tarantino "en iyi film" ödülünü aldığı mtv ödül töreninde şöyle demiştir:

  "bütün bir yıl ödül törenlerine katılırsınız ve forrest gump'a yenilir durursunuz. bu gerçekten sinir bozucudur. ne yapacaksınız? siz de mtv ödül törenine gidersiniz."

  yalnız şunu da not düşelim: forrest gump o sene çekilmiş olmasaydı, pulp fiction muhtemelen başta en iyi film ödülü olmak üzere birçok ödülü yine alamayacaktı. çünkü bu defa da 1994 yapımı başka bir klasik olan shawshank redemption'la yüzleşmek zorunda kalacaktı.

  ne talihsiz filmmiş...


  (forrestgump - 31 Ağustos 2009 22:55)

 • comment image

  filmin en büyük özelliklerinden biri, sık sık flashback'lerle hikayeler arası geçişler olması ve montajının aslında gerçek zaman akışında olmaması olduğunu artık herkesler biliyo ama sanırsam trt'dekiler bilmiyo. çünkü geçen bu film trt'de yayınlandı ve bi saatte bitti. heryerini kesmişler, ve sanırsam adamlar ellerindeki filmin kendilerine montajlanmadan geldiğini düşünürek filmi kuşa çevirmişler :):) orjinalini herkes seyretmiştir ama trt'nin versiyonu ultra-mega-orjinal!
  dip not: filmin müzikleri ayrı bi mevzuu....


  (manush - 5 Haziran 2000 14:17)

 • comment image

  --- spoiler ---

  filmde vincent toplam 3 kez tuvalete gider. her gidişinde dışarıda önemli olaylar olur. birinde mia aşırı doz alır ve ölümden döner. diğerinde kafenin soyulma olayı gerçekleşir. son gidişinde ise ölür.
  ---
  spoiler ---


  (bencebirsekizikidokuz - 6 Ekim 2013 14:02)

Yorum Kaynak Link : pulp fiction